Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan'la röportaj

2014-03-04 19:08:36 CRI

Çin'de Türk Kültür Yılı, Mevlana'nın Çağrısı adlı baleyle sona erdi. Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin 28 Şubat günü başkent Beijing'de sahnelediği oyun Çinli izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Kapanış töreni vesilesiyle Çin'e gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ile Türkiye'nin Beijing'deki Kültür Müşavirliği'nde görüştük.

CRI Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Özgür Özaslan, öncelikle turizm sektörüyle kültürel değerler arasındaki ilişkiye değindi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İpek Yolu Ekonomik Kuşağı önerisi son dönemde dikkat çekiyor. İpek Yolu güzergahında bulunan ülkelerin liderleri bu projeye destek veriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, tarihi dostluğun en önemli tanığının İpek Yolu olduğunu belirtti ve Xi Jinping'in önerisinin önemli olduğunu söyledi. Özaslan, hızlı tren projelerine hız verdiklerini, Xian'dan İstanbul'a uzanan demirden bir İpek Yolu'nun yakın olduğunu kaydetti.

Nobel edebiyat ödüllü Çinli yazar Mo Yan'in Türkiye ziyaretinin yankıları sürüyor. Özgür Özaslan bu ziyaretin ve Çin'den Türkiye'ye 100 Entelektüel projesinin önemine dikkat çekti.

Kültür, ülkeler arası ilişkilerde en önemli işbirliği alanlarından biri. Mevzubahis Çin-Türkiye ilişkileri olunca kültürün ayrı bir önemi olduğu muhakkak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Çin-Türkiye ilişkilerinde kültürün öneminin bilincinde olduklarını söyledi.

Çin ile Türkiye arasındaki temel problemlerden biri, iki ülkenin birbirlerini doğrudan tanıyacağı kanalların yetersiz olması. İki ülke genellikle birbiriyle ilgili haberleri üçüncü kaynaklar üzerinden alıyor. Bu konudaki eksikliğin nasıl giderilmesi gerektiğini Özgür Özaslan'a sorduk.

Birbirimizi doğrudan tanıma hususunda en önemli unsur dildir diyen Özaslan, dile çok önem vermeliyiz dedi ve karşılıklı kültür merkezleri açılmasının önemine değindi.

Kültür yılları geride kaldı. Peki, Çin'deki Türkiye algısı ne durumda? Bu konudaki düşüncelerini sorduğumuz Özgür Özaslan, kültür yıllarının birkaç yıla özgü sembolik faaliyetler olarak kalmayacağını, bunu başlangıç olarak gördüklerini kaydetti.

Özgür Özaslan kültür yılı boyunca Çin'de 48 farklı türde etkinlik yapıldığını söyledi. Çin gibi büyük bir coğrafyada ne kadar çok etkinlik yapsak yeterli olmaz diyen Özaslan, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor