TÇDV Genel Müdürü Canözer: 2012-2013 güzel iki yıldı

2014-01-27 15:43:45 CRI

TÇDV Genel Müdürü Canözer: 2012-2013 güzel iki yıldı

Merkezi Ankara'da bulunan Türk-Çin Dostluk Vakfı (TÇDV) iki ülkenin yakınlaşmasında önemli faaliyetlere imza atıyor. 2012-1013 yılları arasında Çin ve Türk Kültür yılları kapsamında Vakıf, oldukça yoğun iki yıl geçirdi.

TÇDV Genel Müdürü İlker Canözer, 2013'ün son günlerinde CRI Türkçe'ye, Türk-Çin ilişkilerini değerlendirdi.

İki ülkenin komşuluk ve dostluk ilişkisine sahip olduğunu söyleyen Canözer, "Kültür yılları sayesinde iki ülke birbirlerinin kültürlerinin yakın olduğunu öğrendi. Türkiye, Çin'in kültürünün gerçekten kendisine uygun ve yakın bir kültür olduğunu, Çin de Türk kültürünün zenginliğine ve yine aynı şekilde Çin kültürüne ne kadar yakın olduğunu, benzerlikler taşıdığını öğrendi. Bu şekilde iki ülke arasında kültür bir ilişki, bir yakınlık doğdu. Bu, diğer tüm dallarda da devam edecek. O yüzden çok başarılı, çok güzel iki yıldı" dedi.

Ticari anlamda Çinli işadamlarının Türkiye'deki yatırımlarının yoğun olmamasının normal olduğunu belirten Canözer, iki ülkenin uzun bir geçmişine rağmen birbirlerini yeni tanıdığını söyledi. Yatırımların yavaş olmasını buna bağlayan TÇDV Genel Müdürü İlker Canözer, "Şu anki seviye inanıyorum ki önümüzdeki 20 yıl içerisinde çok çok üst noktalara gelecektir. Çin Türk Dostluk vakfı olarak biz hem eğitimi hem kültür hem sanat hem de ticari faaliyetler anlamında iki ülkenin bir arada olmasını tesis etmeye çalışıyor, arada bir köprü görevi gayret ediyoruz" diye konuştu.

Çinli işadamlarının Türkiye'ye gelirken artık kaygı duymadıklarını savunan Canözer, Türkiye'nin de Çin'in ekonomik anlamda güçlü iki olduğunu, Çinli işadamlarının bu nedenle Türkiye'ye gelirken artık kaygı duymadıklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor