İpek Müzesi'nde ipekten hikâyeler...

2013-12-26 23:51:30 CRI

İpek Müzesi'nde ipekten hikâyeler...

  Bundan bin yıllar önce, ipek ürünler Doğu medeniyetinin bir örneği olarak İpek Yolu üzerinden Avrupa'ya gönderiliyordu.

    Bugünkü programımızda, sizi "İpek memleketi" olarak bilinen Hangzhou kentindeki Çin İpek Müzesi'ne götüreceğiz.

    Çin İpek Müzesi, Zhejiang eyaletinin Hangzhou kentindeki Batı Gölü'nün kıyısında bulunuyor.

    Müzeyi gezerken, sergilenen eserler arasında küçücük bir parça dikkatimizi çekiyor. Bu ipek parça, 4 bin 700 yıl önce eyaletin Huzhou kentindeki Liangzhu Kalıntıları'nda bulunmuş. Bu parça, Çinlilerin bin yıllar öncesinde ipek üretim teknolojisinde epey ileri seviyeye ulaştığını ortaya koyuyor.

    Müzede antik eserlerin yanı sıra, ipeğin zengin türleri de sergileniyor. Örneğin, Çin'de ipekten bahis açıldığında, en önemli dört çeşit ipek olarak, "Ling, Luo, Chou ve Duan" isimleri sıralanır. Ancak Çinliler bile aslında bu dört tür arasında ne fark bulunduğunu bilmez.

    Müzeyi ziyaret edenler ise bu farkları, ipekten parçaların yüz kat büyütülmüş resimleri sayesinde kolayca görebiliyor.

    CRI muhabirlerine bu konuda bilgi veren Çin İpek Müzesi Toplumsal Eğitim Bölümü Başkan Yardımcısı Lou Hangyan, şunları söylüyor:

   "İpek, zengin türlere sahip. Genellikle ipeğin 'Ling, Luo, Chou ve Duan' çeşitleri bilinir. Ama bu çeşitler arasında ne gibi farklar var? Normal olarak bir Çinli bunu bilmez, çünkü bu gerçekten uzmanlık bilgisi sayılır. Fakat, biz bu uzmanlık bilgilerini basitleştirdik. Yüz kat büyütülmüş resimlerden, ipeklerin yapısını kolayca anlayabiliyoruz. Farklı ipek türlerinin dokuma yöntemleri de farklı. Bunu resimlerle kolayca fark edebiliyoruz."

    Müzede, ipekten kıyafetler de sergileniyor. Çin'in antik dönemlerinden modern çağa kadar farklı dönemlerde kullanılan bu kıyafetler, Çinlilerin tarihin farklı kesitlerindeki güzellik anlayışını da yansıtıyor.

    Tabii ki, eski dönemlerde kıyafetler, insanların güzelliğini göstermenin yanında, farklı işlevlere de sahipti. Örneğin, Çin'in Yuan hanedanı döneminden (M.S 1271-1370) kalma bir üst giysisinde, iki kolun gövdeyle birleştiği bölümlerde birer boşluk bulunuyor. Bu boşlukların ne anlama geldiğini mikrofonumuza anlatan Lou Hangyan, şunları söylüyor:

    "Bu çok ilginç bir kıyafet. Kolların gövdeyle birleştiği bölümlerde birer delik bulunuyor. Yani, bu kıyafeti giyen, bir iş yaptıktan sonra sıcakladığını hissederse, bu deliklerden kollarını dışarı çıkarabilir. Kıyafetin arkasında bir de düğme var. Kollar deliklerden çıkarıldıktan sonra ise serbest kalan iki kol arkadaki düğmeye bağlanır."

    Müzede, sergi bölümünün yanı sıra, antik eserler için bir yenileme ve araştırma stüdyosu yer alıyor. Stüdyo çalışanlarından, antik eser tadilatı ustası Teng Kaiyan, mikrofonumuza eserlerin yenilenme aşamasındaki sırları anlattı. Teng, bu konuda şunları söyledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor