"Türk medyası Çin'i, Çin medyası da Türkiye'yi tanımıyor"

2013-12-25 10:51:11

"Türk medyası Çin'i, Çin medyası da Türkiye'yi tanımıyor"

    Medya psikolojisi alanında, kalıp yargılar ve toplumsal temsiller, toplumsal konularda ve özellikle de gruplar arası ilişkilerle ilgili zihinsel süreçlerde önemli kavramlar. İnsan zihni, kısıtlı olduğu için; toplumsal ve doğal gerçeklikleri basitleştirip öyle kaydediyor. Genellemeler ise özel durumların üstüne çıkıyor. Bu açıdan, Türk madyasında, Çinlilerin nasıl temsil edildiği, dikkate değer bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

    Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi ve Konfüçyüs Enstitüsü ile Şanghay Üniversitesi, 7-9 Kasım tarihleri arasında ortaklaşa olarak "Küreselleşen 21. Yüzyılda Çin ve Türkiye/2. Çin-Türkiye Forumu"nu gerçekleştirdi. Foruma alanında uzman çok sayıda Çinli ve Türk akademisyen katıldı ve bildiri sundu.

    İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve psikoloji yüksek lisans programı eş-koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ulaş Başar Gezgin de foruma bildiri sunan akademisyenler arasında yer alıyor. Gezgin, sunumu için, Türkiye'de ana-akım gazetelerden biri olan ve internet sitesi en çok ziyaret edilen gazetelerden Hürriyet"i kendisine örnek olarak belirledi. Bunun için, gazetenin, 2013 yılının ilk dokuz ayında Çinlilerle ilgili yaptığı haberleri taradı.

"Türk medyası Çin'i, Çin medyası da Türkiye'yi tanımıyor"

Yrd. Doç. Dr. Ulaş Başar Gezgin, eleştirel bir gözle ve kültürlerarası yakınlaşmaya katkı sunacak biçimde yaptığı taramasının sayısal çözümlemesinde, "Türkiye'de Çinlilere ilginin giderek arttığını tespit ettim" dedi. Gezgin, haberlerin temsil biçimlerini ve Çinlilerle ilgili Türkçe haberlerde öne çıkan temaları ise şöyle sıraladı:

    "Ekonomi ve Ticaret, Olağanüstülük (Sonradan görme zenginler, muhteşem binalar), Siyaset (Xinjiang, Bo Xilai, Ai Wei Wei, siyasetçilerin ziyaretleri), Yemek (Türkiye'deki Çin lokantaları, Çin'deki Türk lokantaları, fuarlar, yiyecek skandalları), Kültür ve Sanat, Wushu, Elektronik, Türkiye'de çalışan Çinli işçiler, Karşılaşmalar (Turizm, fuarlar, Türkiye'de yaşayan Çinliler), Seyahat ve Yeni Çıkanlar (Çinlilerin uzay başarıları)"

    İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve psikoloji yüksek lisans programı eş-koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ulaş Başar Gezgin ile Türk medyası ve iki ülke arasındaki algıları konuştuk.

    CRI: Uzakdoğu uzmanlık alanlarınızdan biri. Ana akım medyadan Hürriyet gazetesini taradınız. Neden Hürriyet? Adı geçen gazete, tek başına Türk toplumunun Çin'e bakışını yansıtabilir mi?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor