Çin'in en iyi üniversitesinde Türkçe eğitimi

2013-12-23 21:49:22 CRI

Çin'in en iyi üniversitesinde Türkçe eğitimi

 Çin'de Türkçe eğitimi yaygınlaşıyor. Başkent Beijing'de Çin İletişim Üniversitesi ve Yabancı Diller Üniversitesi'nin ardından, Çin'in en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Peking Üniversitesi de Türkçe eğitimine başladı.

    Türkçe bölümüyle ilgili bilgileri, öğretim görevlisi Ali Gürbüz Aydın'dan ve Çinli öğrencilerinden aldık... Peking Üniversitesi Türkçe bölümünde, sınıfta yaptığımız sohbeti aktarıyoruz...

"2 yılda 6 bin kelime öğretmek istiyoruz"

    Öğretim Görevlisi Ali Gürbüz Aydın: Çin'e geleli yaklaşık 10 yıl oldu. Minzu Üniversitesi'nde doktora son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda eylül ayından bu yana Peking Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi'nde Türk Kültürü, Tarihi ve Türk Dili Bölümü'nde öğretmen olarak çalışmaktayım.

-CRI: Bölümdeki çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

    Şu anda öğrencilerin aldığı eğitim, seçmeli ders şeklinde. Bölümdeki bütün öğrenciler bu dersi seçebiliyor. Mesela Arapça bölümünde okuyan öğrenciler, 4 yıl Arapça eğitimi alıyorlar, bu öğrenciler ikinci sınıfta Türkçe dersini seçerlerse, iki yıl boyunca haftada 8 saat, bir dönemde toplam 16 hafta Türkçe eğitimi alacaklar. 2 yıl sonunda hedefimiz öğrencilere yaklaşık 6 bin kelime öğretmek. Yani 4 yıl eğitim almış bir öğrencinin geldiği seviyeye yetiştirmek.

    Peking Üniversitesi çok kaliteli bir üniversite. Çin'in en iyi üniversitesi. Dolayısıyla buradaki öğrencilerin hepsi çok zeki ve çalışkan öğrenciler. 4 yıllık bir eğitimi 2 senede alabilecek kapasitedeler. Öğrenciler burayı bitirdikleri zaman iki diploma alacaklar, hem kendi lisans diplomalarını alacaklar hem de Türkçe bölümünden mezun olduklarını gösteren bir diploma alacaklar.

-CRI: Öğrencilerin Türkçe bölümüne ilgisi nasıl?

    Dersler başlamadan önce hocalarla yaptığımız görüşmelerde 1 ya da 2 öğrenci olacağı düşünülüyordu. Fakat bu kadar rağbet göreceğini üniversite yönetimi de tahmin edemiyordu. Türkiye'yi yeteri kadar bilmiyorlar. Şu an itibarı ile bu dersi seçen 17 öğrencimiz var. Bölüm derslerindeyse 8 öğrencimiz var. Dışarıdan dersi dinlemeye gelen öğrenciler var. Yani yaklaşık 35-40 arası öğrencimiz oluyor.

- CRI: Peki, bölüm nasıl açıldı?

    YÖK Başkanı ve Başkan Yardımcısı'nı buraya davet etmiştik. Fakat YÖK Başkanı'nın programı çok yoğun olduğu için vekili Şaban Bey gelmişti. Öğrencilerimizle 2 saat sohbet etti. Türkiye hakkında konuştular. Öğrencilerimiz sorular sordu Türkiye'nin eğitim sistemiyle ilgili.

    "Geçen yıl 10'uncu ay itibarı ile başvurduk, ilgili hocalarımızla birlikte Rektör Bey'e çıktık. 11'inci ayın ortalarına doğru teklifimizi kabul etmişlerdi. Daha sonra da eğitim, iki yıllık ders programları ve hangi kitapların anlatılması gerektiğini ele aldık. Gerçekten Peking Üniversitesi gibi bir üniversitede ders açtırmak çok zor. Birincisi, Türkiye'yi yeteri kadar bilmiyorlar. Ne kadar Çin-Türkiye ilişkileri gelişse de yeteri kadar bilmiyorlar. Bu izlenimlerini yıkabilmek için Türkiye'ye götürdük Rektör Bey'i ve bir hocamızı. Türkiye'deki ortamı gördüler ve buraya gelip Türkiye'deki güzel hadiseleri anlattılar. Onların da katkılarıyla biraz daha kolaylaştı ve bu yıl itibarı ile açıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor