"Bahar Bayramı'nda Türk geleneklerinin izleri var"

2013-12-23 18:41:51 CRI

"Bahar Bayramı'nda Türk geleneklerinin izleri var"

Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi'nde çalışan Türk uzmanlarımızla, Bahar Bayramı'yla ilgili izlenimlerini konuştuk. Sözü, arkadaşlarımıza bırakalım:

CRİ: İki senedir Çin'de Bahar Bayramı geçiriyorsunuz, hangi yıla girdiğimizi biliyor musunuz?Bu Bahar Bayramı'nı nasıl kutluyorsunuz?

Cenk: Evet, bu Çin'de geçirdiğim ikinci Bahar Bayramı. Yılan yılına giriyoruz. Ben bu bayramı da geçen bayramdan çok farklı geçirmeyeceğim açıkçası. Ancak bu kez şöyle önemli bir fark olacak, geçen yıl olan biteni görüp anlamaya çalışmıştım, bu kez ben de yaşamaya, yani etrafta olan bitene dahil olmaya çalışacağım. Ne yapacağımı sorarsanız, mesela Türkçe'de "tapınak fuarları" olarak adlandırabileceğimiz "Miao hui"leri ziyaret edeceğim. İş günlerinin trafiğinden, koşuşturmacasından arınmış, nispeten boş Beijing sokaklarının tadını çıkarmaya çalışacağım.

"Çin burçları birer çift oluşturuyor"

CRİ: Çin takvimi hakkında bilgi edindiniz mi?Neler öğrendiğinizi bize anlatırmısınız?Siz Çin takvimine göre hangi burçtan sınız?

Cenk: Çin'e geldiğimden beri, Çin takvimi hakkında mümkün olduğunca okumaya çalışıyorum. Kısaca bahsetmek gerekirse, geleneksel Çin takvimi içinde hayvan burçları olduğunu, bunun da Ay'ın 12 kez doğuşunun bir yıl olarak hesaplanmasından, bunun da mevsimlerin hareketlerinden yola çıkarak, yüzyıllar boyunca yapılagelen gözlemlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Dikkatimi çeken bir nokta da şu olmuştu Çin burçlarıyla ilgili: Burçların birer çift oluşturdukları. Yani, mesela fare ve boğa (veya öküz) burçları. Anlatılana göre, fare zekâyı; boğa da çalışkanlığı temsil ediyor. Zekâ, çalışkanlık olmadan, çalışmadan başarıyı getiremez; aynı şekilde, çalışkanlık da zekâ olmadan bir işe yaramaz. Yani bu burçların birbirlerini tamamladığına inanılıyor. Benim burcum da, boğa.

"Yılan yılından kişisel beklentim huzur ve neşe"

CRİ: Yılan yılının özelliklerine göre bu yıldan kişisel beklentileriniz nelerdir?

Cenk: Bildiğim kadarıyla, "yılan" Batı kültüründe insan zihninde kötü bir çağrışım yapsa da, Doğu kültüründe bu böyle değil. Yılanlarla ilgili mitlerin, doğumla, doğurganlıkla ilgili olduğu gibi bir bilgi kalmış aklımda. Velhasıl, yılan yılından kişisel beklentim huzur ve neşe olacak, ki bu iki kelimeye de, kavramsal ölçüde, Doğu kültüründe daha net karşılık bulabileceklerini bildiğimden işaret ediyorum. Endişem ve temennim de şu ki, yılan burcunun endişeli ve heyecanlı özelliğinin, beni, bizi, fevri kararlar alarak yanlış yollara sürüklemesi...

"Aileler buluşuyor"

CRİ: Türkiye'de Batı usulüne uygun olarak miladi yılbaşı kutlanıyor, sizin Türkiye'de kutladığınız yılbaşı ile geleneksel Çin yılbaşısı arasında ne gibi farklar görüyorsunuz?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor