Çince'nin özellikleri

2013-12-25 17:02:46 CRI

Günümüzde dünya ülkelerinde kullanılan yazılar arasında, yalnızca Çince, karakter şeklinde yazılır. Çin karakterlerinin kaynağıyla ilgili olarak halk arasında birçok rivayet vardır. Rivayetlerden birine göre, eski çağlarda Cang Jie isimli bir kişi, kuş ve hayvanların toprakta bıraktığı ayak izlerini gözledikten sonra, yazı dili yaratma ilhamını aldmış ve Çin''deki en erken resim yazısını meydana getirmiş.

Daha sonra, Çin Halk Cumhuriyeti''nin kurulmasının ardından, arkeologlar Çin''in Shandong eyaletinin Ju ilçesindeki Lingyang Nehri yakınında bulunan bir mezardan büyük miktarda tarihi eserler çıkardı. Bu eserlerden bazılarında, porselen eşyalar üzerine resimyazı kazınmış olduğu görüldü. Araştırmalar, bu yazıların 4500 yıllık bir geçmişe sahip ve Çin karakterlerinin en erken biçimi olduğunu gösterdi.

Çince karakteri harflardan oluşmuyor. Çince karakterlerinin yazılışını belirleyen herhangi bir kural yoktur. Bu nedenle, Çince öğrenenlerin "ezberlemesi" gerekiyor. Bu, yabancılar için biraz zordur.

İnsanların Çince karakterleri doğru şekilde okuması için, Çin hükümeti tarafından 1958 yılında "Çince Karakterlerin Okunmasında Kullanılan Simgesel Grafikler Sistemi olan Pinyin Programı" yayımlandı. Bu programda, standart Çince okunuşuna dayanılarak Latin harfleriyle Çince karaklerlerinin okunuşu gösterilir.

"Pinyin Programı", okunuşu gösteren bir takım simgesel grafikler sistemi olarak, ana ses ve yardımcı ses olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Bunlar arasında, 21 ana ses ve 39 yardımcı ses vardır。

Çince okumada kullanılan simgesel grafikler sistemi olan Pinyin''de dört ton vardır, yani düz ton, yükselen ton, alçalıp yükselen ton ve alçalan ton. Farklı tona sahip aynı Pinyin yazılışlı kelimelerin anlamı farklıdır. Mesela: mā(妈),má(麻),mǎ(马),mà(骂)。

Söz konusu birkaç Pinyin yazılışlı sözcük aynı, ancak tonları farklı olmasından dolayı farklı anlam taşıyor. Mesela:妈 (mā) düz ton," "anne" demek.  "马" (mǎ), alçalıp yükselen ton, "at" demek. 妈(mā) ve马(mǎ), Pinyin yazılışı bakımından aynı, ancak anlamı tamamen farklıdır. Bu nedenle ton öğrenmemiz çok önemlidir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor