(Çin Mahallesi) Çin'de meslekler 70 yılda nasıl değişti?

2019-10-01 17:54:49

Devlet memurluğu ise istikrarlı olmasından ötürü popüler meslekler arasında yer almayı sürdürdü. 2005 yılında ülke çapında 310 bin kişi 8 bin 271 kamu kuruluşunda görev almak için memurluk sınavına girdi. 2007'de ise 740 bin kişi, 12 bin 724 kamu kuruluşunda çalışmak için yarıştı.

2019 yılında devlet memurluğu sınavına giren kişi sayısı 1 milyonu aştı. Ancak işe alınacak kişilerin sayısı ise sadece 14 bin 500'dü.

China Youth Daily gazetesinin yaptığı ankete göre, 21. yüzyılda üniversite öğrencileri, girişimciliğin de bir çeşit meslek türü olduğu kanısına ulaştı. Gençler, artık meslek seçimlerini yaparken ilgi alanlarını daha çok ön plana almaya, maddi ihtiyaçları ile manevi arayışlarını birleştirmeye çalışıyorlar.

2010 yılına gelindiğinde finans ve IT sektörleri, yüksek gelir seviyesinden dolayı yeni mezunların ilk tercihleri arasına girdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun verileri, 2016'da yıllık maaş seviyesi en yüksek üç sektörün finans, yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetleri ve bilimsel araştırma ve teknoloji hizmetleri olduğunu ortaya koydu. Üç sektörde çalışanların yıllık gelir ortalaması ise 100 bin yuana (14 bin ABD Doları) ulaşıyordu.

Online mağazalar, e-ticaretle birlikte insanların hayatlarına girdi. Bunun yanı sıra, internet fenomenleri de internet ekonomisinin doğurduğu bir meslek türü olarak ortaya çıktı.

Habercilik ve yayıncılık alanlarında çalışmak isteyenler için medya kuruluşları tek seçenek olmaktan çıkarken, internetten canlı yayın yapmak ve kişisel platformlar oluşturmak giderek yaygınlaştı.

Uzmanlar, gelecekte meslekler arasındaki sınırların çok belirgin olmayacağı, bir kişinin artık sadece bir meslekle uğraşmayacağı kanısında.

Bilim ve teknoloji ilerledikçe makineler çeviri, lojistik ve emek yoğun birçok işi kolaylıkla yapar hâle geldi. Çeviri yazılımları gelişip olgunlaşırken tercümanlık mesleğinin ortadan kalkacağı konuşuluyor. Lojistik ve inşaat sektörlerinde işçilerin yerini drone ve robotların alacağı belirtiliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yıllık süreçte hem toplum hem de teknoloji hızla gelişiyor.

Bazı meslekler kaybolurken yenilerinin doğduğu, birçok sektörde insanların yerini yapay zekânın ve robotların alacağı bir gerçek; ancak, bu gelişim ve değişim sürecinin avantajlarına odaklanmak, yeni teknolojilerin refah ve huzur getirmesini sağlamak yine insanlığın elinde...


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor