(Çin Mahallesi) Çin'de meslekler 70 yılda nasıl değişti?

2019-10-01 17:54:49

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yılda birçok meslek kaybolurken çok sayıda yeni meslek doğdu.

Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, nisan ayında 13 yeni meslek dalına dair bilgiler yayımladı. Buna göre, “E-sporculuk” ve “yapay zekâ mühendisliği” gibi yeni meslekler, toplumca da kabul edilirken, bazı geleneksel meslek kolları da tarihin tozlu raflarına kalktı...

Bakanlık yetkililerinden Ge Hengshuang, Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşundan bu yana geçen 70 yılda, bilim ve teknoloji geliştikçe toplumsal iş bölümünün ve talep yapısının da değiştiğini, mesleklerin bu değişimi izlediğini ifade etti.

İlk kez 1999 yılında çıkarılan ÇHC Mesleki Sınıflandırma Kanunu'nda kayıtlı bin 496 meslek yer alıyordu. Bu kanunla Çin'de meslekler ilk kez kavram olarak da tanımlanmıştı.

Kanun üzerinde 2015 yılında yapılan değişiklikle meslek sayısı bin 481'e düştü. İmalat sanayisiyle ilgili mesleklerin sayısı 526'ya inerken, sosyal üretim hizmetleri ve yaşam hizmetleriyle ilgili mesleklerin sayısı ise 81 arttı.

Çömlek heykel sanatçılığı veya tencere tamirciliği gibi meslekler, gençlerin kulağına artık yabancı geliyor. Bunun yanında, internet fenomeni, IT programcısı veya online mağaza sahibi olmak ise 70 yıl önce kimsenin düşünemeyeceği şekilde popüler oldu. Mesleklerde görülen bu değişim, ülkenin 70 yıllık gelişimini de yansıtıyor.

Devletin tüm meslekleri belirlemesi

ÇHC'nin ilk yıllarından reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasına (1978) kadar Çin'de standart bir mesleki sınıflandırma yoktu ve “tüm işlerin devlet eliyle belirlendiği” bir istihdam sistemi uygulanıyordu. Sadece “İşçi, köylü, tüccar, öğrenci ve asker” gibi genel tanımlar mevcuttu.

Reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından sonra ise devletin bu alandaki tekeli ortadan kalkarken, istihdamda işletmelerin ve bireylerin tercihleri belirleyici konuma yükseldi. Farklı istihdam türleri ile iş sözleşmesi sistemi giderek yaygınlaştı, piyasa kendi dinamiklerini ayarlamaya ve yönetmeye başladı.

1970'lerin sonlarından 1980'li yıllara kadar şoförlük, esnaflık ve postacılık gibi meslekler, yüksek gelir getirisi nedeniyle bir neslin hayaliydi. Yaygın bir kanaat de şairlerin, yazarların ve öğretmenlerin kolaylıkla eş bulduğu yönündeydi. İnsanlar, genel olarak istikrar peşindeydi.

Ancak bu dönemde, istihdamın çoğu hâlâ devlet eliyle belirleniyordu. Gençlerin istihdam beklentileri tek yönlüydü, zira bu konuda görece pasiflerdi. Kırsal kesimde yaşayan ve üniversiteye giriş sınavıyla kaderlerini değiştiremeyen gençler yine çiftçilikle uğraşıyor; üniversiteye giremeyen kentli gençler ise babalarının işlerini devralıyordu.

1984 yılında “Çinli gençlerin istihdam sorunu” ile ilgili yapılan bir anket, dönemin gençlerinin meslekleri değerlendirirken sırasıyla sosyal statü, sosyal itibar, kişisel beceri ve son olarak da gelir seviyesine önem verdiğini gösteriyordu.

Meslek seçimi açısından ise bilimle ve mühendislikle ilgili meslekler üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmeye başlıyordu. Gençler, genel itibarıyla hâlâ istikrar arıyor, iş bulamayanlar ticaret ve hizmet gibi üçüncül sektörlere adım atabiliyordu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor