(Çin Mahallesi) Çin'de fiziksel kitapçıların satışları artıyor

2019-09-18 19:05:50

Çin'deki fiziksel kitap mağazalarının yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği satışın yüzde 4,69 artarak, 2,3 milyar yuana (327 milyon dolar) ulaştığı bildirildi.

Ülke genelindeki 5 binden fazla kitapçıdan alınan bilgilere dayalı veriler, küçük ölçekli kitap mağazalarının satışların yüzde 60'ından fazlasını oluşturduğunu gösterdi.

Fiziksel kitapçılar, online platformlara karşı rekabette güçleniyor

Son yıllarda, Çin'deki fiziksel kitapçılar da birçok ülkede olduğu gibi, daha düşük fiyatlar ve eve teslim hizmeti gibi avantajlar sunan online platformlarla rekabet etmeye çalışıyor.

Barnes&Noble gibi dünyaca ünlü kitapçı zincirlerinin satışlarında 2014'ten bu yana düşüş yaşanırken, Çin'deki kitapevlerinin sayısı ise sürekli artıyor ve işletme yöntemlerinde çeşitliliğe gidiliyor.

Şubat ayında yayımlanan bir rapor, 2018 yılında Çin'deki fiziksel kitap mağazalarının sayısının önceki yıla göre yüzde 4,3 artarak 225 bine çıktığını gösterdi.

Çin'de yayıncılık sektörüyle ilgili haberler yayımlayan Bookdao tarafından düzenlenen bir anketin sonuçları da bu eğilimin süreceğini ortaya koydu.

Ankete katılan 62 kitapçı zincirinin üçte ikisi, bu yıl en az beş yeni mağaza açmayı planladıklarını açıkladı. Bunun yanında, Sisyphe Kitapevi gibi bazı özel girişimler, yıl içinde 100'den fazla yeni mağaza açacaklarını ilan etti.

Son dönemde, 2000'lerin başıyla kıyaslandığında fiziksel kitap mağazalarının lehinde bir gelişme göze çarpıyor. Online kitap satışı insanların hayatına yeni girdiğinde, kitapevlerinin birçoğu kâr edemedikleri gerekçesiyle kepenk kapatmak zorunda kalmıştı.

Hükümetten büyük destek

Çin hükümeti, 2016 yılında fiziksel kitapçılara destek veren bir yönetmelik çıkardı. Sektörel düzenlemeler ve vergi konusunda yenilikler içeren yönetmelik doğrultusunda, Çin genelindeki birçok yerel yönetim de fiziksel kitap mağazalarını destekleyen politikalar uygulamaya başladı.

Beijing yönetimi, kitap mağazalarının desteklenmesi için bu yıl 100 milyon yuanlık (14 milyon 110 bin dolar) bütçe ayırdı. Kentte, 6 bin 800'den fazla kitapevi bulunuyor.

Beijing yönetimi, ayrıca 2018 yılında da fiziksel kitapçıların sinema, televizyon, eğlence, kültür ve turizm endüstrileriyle entegre şekilde gelişmesini destekleyen bir girişim başlattı. Bu adım, tasarım, moda ve kitabı bir araya getiren birçok “fenomen kitapevi” yarattı.

“Kitapevi+” modeli, fiziksel kitapçıları canlandırıyor

21. Yüzyıl Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü'nden Li Guo, hükümetin daha fazla yatırım yaparak fiziksel kitapçıların, insanların sadece kitap satın alabilecekleri değil; aynı zamanda, kahvelerini içebilecekleri, yemeklerini yiyebilecekleri ve kitaplarını okuyabilecekleri kültür merkezlerine dönüşmelerini beklediğini söylüyor.

Büyük alışveriş merkezlerine girmek, birçok kitapevi için markalarını tanıtmanın en iyi yolu.

Araştırma şirketi RET'nin istatistikleri, yeni fiziksel kitapçıların yüzde 56'sının, alışveriş merkezleri içinde mağaza açmayı tercih ettiğini ortaya koydu. Kitapevlerinin taşıdığı ticari potansiyeli fark eden AVM işletmeleri de bu teşebbüslere kira indirimi gibi teşvikler sunma yönünde istekli.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor