(Çin Mahallesi) Çinliler gittikçe daha çok kazanıyor ama daha az harcıyor

2019-08-07 17:24:26

Çinlilerin kişi başına düşen millî geliri, 2019 yılında da artarken, tüketim harcamalarındaki artış geçen yıla göre geriledi. Peki, Çinliler neden daha fazla para kazanmalarına karşın daha az harcamaya başladı?

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıkladığı verilere göre, bu yılın ilk yarısında kişi başına harcanabilir gelir yüzde 6,5'lik artışla, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) büyüme oranından daha yüksek bir seviyede arttı. Çinlilerin cüzdanları giderek daha çok “şişerken”, yılın ilk çeyreğinde Çinli tüketicilerin güven endeksi de geçen yılın son çeyreğine kıyasla yüzde 3,2 arttı. Bu veriler, tüketimin daha güçlü bir şekilde artması beklentisini doğururken sonuç hiç de böyle olmadı...

Yılın ilk yarısında Çinlilerin kişi başına tüketim harcamalarının artışı, kişi başına harcanabilir gelirin büyüme oranından 1,3 puan gerisinde kaldı. İki oran arasındaki fark, geçen yıl boyunca sadece 0,3 puandı.

Esasen, Çin halkını daha çok tüketmek konusunda tereddüde sevk eden birçok neden var.

Tüketim yapısının değişmesi

ICBC International'ın başekonomisti Cheng Shi, Çin'de eski ve yeni tüketim yapılarının bir arada var olma mücadelesi verdiğine işaret ediyor.

Eski tüketim yapısında, otomobil ve lüks ürünler dâhil olmak üzere “büyük hacimli tüketime” odaklanılırken; yeni tüketim yapısında ise odak lüks ürünlerden orta sınıf tüketici mallarına kayıyor. Ancak arz yapısı, bu değişikliği yakalamakta zorlanıyor. Yeni ve eski tüketim yapıları arasındaki bu fark, tüketme motivasyonunun da yetersiz kalmasına yol açıyor.

Kaliteli hizmet yetersizliği

Yaşam standartlarının yükselmesiyle birlikte Çin halkının spor, eğlence, turizm, eğitim ve gıda hizmetleri gibi alanlardaki tüketim talebi de artıyor.

CITIC Securities tarafından yayımlanan bir rapor, bu yılın ilk yarısında hizmet tüketiminin kişi başına tüketim harcamalarının yüzde 55'ini oluşturduğunu gösteriyor.

Ancak, Çin'in tüketici hizmetleri sektöründe arz yetersizliği, kalite düşüklüğü ve arz yapısının dengesizliği gibi sorunlar bulunuyor.

Konut kredileri bütçeleri zorluyor

“Minsheng Securities” Araştırma Enstitüsü'nden Xie Yunliang, son yıllarda konut kredilerinin büyük ölçüde artmasının, halkın tüketimindeki artışın gelirindeki artışa paralel olmamasının sebeplerinden biri olduğunu söylüyor.

Emlak piyasasına yapılan yatırımların son yıllarda hızla artması, konut kredilerinin de yükselmesi sonucunu beraberinde getirdi. Bu da konut kredisi ödemelerinin, hane harcamalarının önemli bir kısmını oluşturmasına yol açtı.

Tüketim artışı devam edecek mi?

Çin'in büyümesi dış talebe değil iç talebe dayalı bir modele kaydıkça tüketim de büyümenin ana motoru hâline geldi.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Kalkınma Araştırmaları Merkezi Piyasa Ekonomileri Araştırma Enstitüsü Direktörü Wang Wei, tüketicilerin ürün satın alırken oturdukları yerden bir tıkla bunu yapabildiklerini, ancak hizmet alımlarını bizzat yaşayarak deneyimlemeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Wang, bunun için de daha çok vakte ve daha uygun bir tatil sistemine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Çin'de bu yıl 1 Mayıs tatili 3 günden 4 güne çıkarıldı. China UnionPay'ın verilerine göre, 1 Mayıs tatilinde yapılan işlemlerin tutarı 1,29 trilyon yuanı aştı. Bu miktar, geçen yılki 1 Mayıs tatiline kıyasla yüzde 42 arttı.

Bunun yanı sıra, ülkede “gece ekonomisi” de gelişiyor. Örneğin, Beijing'de toplu taşıma hizmetinin saatlerinin uzatılması ve bazı lokantaların geceleri de açık olmasını içeren 13 proje teşvik ediliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor