Guangdong-Hong Kong-Macao koordineli şekilde geliştiriliyor

2018-03-28 16:32:02 CRI

Guangdong-Hong Kong-Macao koordineli şekilde geliştiriliyor

Çin'in güneydoğu sahilinde yer alan “Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi”, ülkenin kalkınma stratejisinde önemli bir yere sahip.

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın kısa bir süre önce sona eren Çin Ulusal Halk Meclisi yıllık toplantısında açıkladığı hükümet çalışma raporunda, Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi'nin gelişimine de değinildi. Raporda, bölgenin, ülkede uygulanan bölgesel koordineli gelişim stratejisinin önemli bir parçası olduğu vurgulandı.

Büyük Körfez Bölgesi'nin ekonomisi 2017 yılında 10 trilyon yuanı aştı. 66 milyonluk bir nüfusun yaşadığı bölge, ülke nüfusunun yüzde 5'iyle geçen yılın ekonomisinin yüzde 12'sini oluşturdu. Ekonomik katkısı, bölgenin sahip olduğu önemli stratejik konumun yansıması. Ancak, Hong Kong ve Macao özel idari bölgelerinde uygulanan “Bir ülke iki sistem” politikası, 3 ayrı gümrük vergisi ile 3 ayrı para, gümrük ve hukuk bölgesi anlamına geliyor.

Bütün bunlar Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi'nin sahip olduğu en büyük avantajların ve özelliklerin, koordineli kalkınma çalışmalarının en zor noktalarına dönüşmesine yol açıyor.

Uluslararası finans merkezlerinden biri Hong Kong, ülkenin reform ve dışa açılma uygulamaları ile modernizasyon inşası sürecinde, anavatanın iç kesimlerinin kalkınmasına tarihi katkılarda bulunuyor. Hong Kong, reform ve dışa açılmanın yeni döneminde de, ülke yönetiminin modernizasyonu ile kapsamlı açılmanın oluşturulmasında özel ve önemli rol oynamaya devam edebilir.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin Ulusal Meclis Delegesi ve Henry Fok Ying-tung Grubu'nun CEO'su Ian Fok Chun-wan, reform ve dışa açılma sürecinin tanıklarından biri. Ian Fok Chun-wan, Büyük Körfez Bölgesi'nin Çin'de yeni tur üst düzey dışa açılmayı hızlandıracağı görüşüne sahip.

Ian Fok Chun-wan, “2018 yılı reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümü. Guangdong eyaleti öteden beri reform ve dışa açılma uygulamalarının rehberi. Aynı zamanda, Büyük Körfez Bölgesi inşası da ülke inşasında büyük bir inovasyon niteliği taşıyor. Guangdong, Hong Kong ve Macao, öncülüğün canlılığını sürdürerek, ortak inşa ve paylaşma anlayışıyla Büyük Körfez Bölgesi'nin işbirliğine ilişkin yeni bir model arayışında bulunacak. Büyük Körfez Bölgesi'nin kalkınma planının çok geçmeden uygulamaya sokulacağına ve serbest ticaret limanıyla ilgili politikanın da bir an önce bölgede hayata geçirileceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

56 bin kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahip Macao, genişliğinin küçük olmasına rağmen, özel tarihi ve kültürel birikimi, elverişli serbest ekonomi sistemi ve ahenkli toplumsal atmosferi ile kente has Çin-Portekiz ticari işbirliği hizmet platformuna sahip.

Macao'nun Çin Ulusal Halk Meclisi Delegesi ve Macao Gelişme Stratejisi Araştırmaları Merkezi Başkanı Xiao Zhiwei, kısa süre önce sona eren meclis yıllık toplantısında, Macao ekonomisinin çok yönlü gelişmesini kendine özgü finans sistemiyle hızlandırması önerisinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor