Çin yapımı gastroskopi robotu büyük ilgi topladı

2018-01-03 16:06:15 CRI

Gastroskopiden bahsedilince, akla gelen ilk şey acıdır kuşkusuz. Hem gastroskopi öncesindeki açlık acısı, hem de gastroskopi sürecindeki büyük acı hep insanı korkutur. Ancak mide kanseri dahil çeşitli mide hastalıklarının teşhisi için gastroskopi en sık kullanılan ve kaçınılmaz bir test yöntemidir.

Başkent Beijing'de yer alan Sergi Merkezi'nde yapılan "Çin'de Değişimin 5 Yılı" temalı sergide sergilenen tıbbi test robotu Anhan, izleyicilerin yoğun ilgisini çekti.

Kapsül şeklindeki gastroskopi robotu Anhan, Çin tarafından 2009 yılında başlatılan ve bağımsız olarak araştırılıp geliştirilen bir inovasyon teknolojisi olma özelliğini taşıyor. Söz konusu teknoloji, 2013 yılında kliniklerde kullanılmaya başladı.

Uzunluğu 27 mm, çapı 1,8 mm olan ve ağırlığı 5 gramı bile bulmayan söz konusu mikro robot, 300'den fazla hassas bileşene sahip olmakla beraber, magnetron kontrol teknolojisi, fotovoltaik teknolojisi ve radyo iletim teknolojisini de bünyesinde barındırmaktadır.

Kapsül bir yudum suyla yutulup 20 dakika midede bekletilerek

polip ya da diğer patolojik değişikliklerin olup olmadığı öğrenilebilir. Bu teknoloji, ne anesteziyi, ne de acıya katlanmayı gerektiriyor. Kontrol işlemi tamamlanınca kapsül dışkıyla birlikte vücut dışına atılıyor. Doktorlar kapsül robotun çektiği filmlerle teşhis koyabiliyor. Böylece acı, yara, anestezi ve çapraz enfeksiyon olmayan bir gastroskopi işlemi gerçekleştirilmiş oluyor.

Anhan Tıbbi Teknoloji Şirketi'nden mühendis Lang Xiaolei, Anhan robotunun geleneksel gastroskopi kontrolünün yerine tamamen geçebildiğini ve birçok yerli ve yabancı tıp kuruluşları tarafından kullanıldığını söyledi.

Lang, Çin'de bini aşkın tıbbi kuruluşta, yurtdışında ise onlarca hastanede gastroskopi robotlarının kullanıldığını, her yıl 600 bin kişinin bu robotu tercih ettiğini ve yıllık üretimlerinin 1 milyon adet olduğunu dile getirdi.

Kapsüllü gastroskopinin maliyetine ilişkin bilgi veren Lang, Beijing'de yapıldığı takdirde tedavi masraflarının 4-5 bin yuan (yaklaşık 600-700 ABD Doları) civarında olduğunu, kapsüllü gastroskopinin Shanghai ve Suzhou gibi kentlerde sağlık sigortasına dahil edildiğini, ancak Beijing'de henüz dahil edilmediğini belirtti.

"Sağlıklı Çin 2030 Planı Ana Hatları"na göre, 2030 yılına kadar kronik hastalıkların tam yönetimi sağlanacak, kanser hastalarının 5 yıllık yaşama oranı yüzde 15'e yükseltilecek.

Söz konusu hedefe ulaşmak, hem halkın sağlık bilincinin yükseltilmesinde, hem de ileri teknoloji içeren tıbbi cihazların yerlileşmesinde kaydedilecek gelişmelere bağlı durumda.

Şu anda kapsül robot, Çin'de bine yakın sağlık kuruluşunda halka hizmet etmekte. Böylece gastroskopi de artık korkutucu bir tıbbi kontrol yöntemi olmaktan çıkıp olağan sağlık kontrol programlarından biri haline gelecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor