Altın Hafta öncesi yolsuzluk vurgusu

2017-09-27 13:11:32

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Çin'de bu yıl Ulusal Bayram ve Güzortası Bayramı tatilleri birleşti. “Altın Hafta” öncesi yine tatille ilgili uyarılar gündemdeydi. Aynı zamanda yolsuzlukla mücadeleye de vurgu vardı.

Çin, her yıl 1 Ekim'de ülkenin kuruluş yıldönümünü kutluyor. Çin'in en önemli geleneksel bayramlarından olan Güzortası Bayramı da bu yıl 4 Ekim'e denk geldi.

Çinliler, Altın Hafta diye anılan bu tatil döneminde yurt içinde ve yurt dışında milyonlarca seyahat gerçekleştirecek, milyarlarca dolar harcayacak.

Altın Hafta öncesinde yine turizmle ilgili uyarılar gündeme geldi. Aynı zamanda, yolsuzluk konusu bu yıl da ihmal edilmedi.

Ay çörekleri, Çinlilerin bayram esnasında birbirlerine verdiği en önemli hediyeler arasında. Ancak, bu usûl, bir dönem büyük istismarlara neden olmuş, ay çörekleri yolsuzluk vakalarının nesnesi hâline gelerek gündeme oturmuştu.

Bu yüzden de Çin'de mevcut hükümetin son 5 yıldır sürdürdüğü yolsuzlukla mücadele sürecinde, bilhassa da Güzortası Bayramı öncesinde ay çöreklerinin ismi anılmaya devam ediliyor.

Çin'de ay çöreği hediye etme âdeti eskiden nasıldı, şimdi ne gibi değişiklikler geçirdi? Yolsuzlukla mücadele çalışmalarının etkileri neler? Konu, popüler kültürde ve medyada nasıl işleniyor?

Çin Mahallesi'nde konuştuk...

Altın Hafta öncesi yolsuzluk vurgusu


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor