Çin'de hızlı trenin süratli gelişimi

2017-08-16 15:43:50 CRI

Çin'de hızlı trenin süratli gelişimi

Çin, ilk hızlı tren hattının hizmete girdiği 2008 yılından bu yana geçen 9 yılda gerek hızlı tren hattının uzunluğu, gerekse taşınan yolcu sayısı bakımından sürekli olarak dünya rekorlarını yeniliyor.

Hızlı tren taşımacılığı, toplumun farklı kesimlerinden vatandaşların taleplerini karşılıyor. Hızlı trenler, tek başlarına yolculuk yapan 80 yaşın üstündeki yaşlılar için güvenli; çalışanlar için verimli; seyahat eden aileler için de oldukça kolay bir ulaşım yolu.

Beijing Güney Tren İstasyonu'nun giriş salonu cıvıl cıvıl. Her gün 318 sefer hızlı tren, ülkenin dört bir yanına gitmek üzere buradan hareket ediyor. Salondaki yolculardan 82 yaşındaki Zhu Yunxia tek başına Shanghai'dan Beijing'e geldi.

Birçok yaşlının hızlı treni tercih etmesinin başlıca nedeni yolcular için ayrılan alanın genişliği ve trenlerin rahat bir ortama sahip olması. Zaman bakımından hızlı trenin sağladığı güvence de diğer önemli bir nedeni oluşturuyor. Zhu Yunxia bununla ilgili olarak şunları söyledi:

"Uçağa binmek için en az iki saat önce havaalanına ulaşmanız gerekiyor. Böyle olunca yolculuk süresi trenle hemen hemen aynı oluyor. Diğer bir neden ise olumsuz hava koşullarından dolayı uçak zaman zaman rötar yapıyor ve bazen uçuş iptal ediliyor. Yaşımız büyük, uzun zaman havaalanında bekleyince çok perişan oluyoruz."

Çin'in iki en büyük kentleri olarak Beijing ve Shanghai arasında insan trafiği son derece yoğun. Haziran 2011'de hizmete açılan ve toplam uzunluğu bin 318 kilometre olan Jing (Beijing'in kısaltılmış adı) -Hu (Shanghai'ın kısaltılmış adı) hızlı tren seferi Beijing Güney Tren İstasyonu'ndan hareket ederek, 5 saatte Shanghai Hongqiao İstasyonu'na varıyor. Jing-Hu hızlı tren hattında her gün karşılıklı olarak toplam 320 sefer yapılıyor. Geçen yıl bu hatta taşınan yolcu sayısı ise 100 milyarı buldu.

Şehirler arası yolcu taşımacılığının yanı sıra hızlı tren büyük kentlerin çevresindeki bölgelerdeki ekonomik ve ticari faaliyetleri de canlandırıyor.

Finans sektöründe çalışan Bay Chen, iki cep telefonu ve bir dizüstü bilgisayarla tren istasyonunun bekleme salonunda e-posta yazıyor. İş nedeniyle her hafta birçok kez Beijing ve Tianjin kentinin Wuqing semtine gidip geliyor. Beijing ve Wuqing arasında 90 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Trafik yokken bile iki bölge arası seyahat arabayla 1 saatten fazla bir zaman alıyor, ancak hızlı trenle bu süre yalnızca 24 dakika. Chen bu konuda şöyle konuştu:

"Hızlı trenle hem daha az zaman, hem de daha az güç harcanıyor. Ayrıca araba kullanmak zahmetli, üstelik Beijing'in içinde yoğun bir trafik var. Hızlı trenin trafiğe takılma riski yok. Araba kullanıyorsanız, maliyetiniz de çok yükseliyor. Benzin ve köprüden geçiş ücretleri, tren biletlerinin tutarının çok üstünde. Hızlı trenle gidiş dönüş için yalnızca 70 yuan (yaklaşık 10 dolar) harcıyorum. Araba kullanırsam, bundan daha çok para harcamak durumundayım."

2008 yılından önce Wuqing, Tianjin kentinin küçük bir semtiydi. Hızlı trenin hizmete açılmasıyla Wuqing İstasyonu'nun yıllık yolcu sayısı 900 binden 4 milyona yükseldi. Hızlı tren ayrıca, Wuqing semtindeki ticaret ve emlak sektörünün gelişimini de hızlandırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor