Çin ithal şarap pazarında rekabet kızışıyor

2019-03-26 16:17:45 CRI

Çin ithal şarap pazarında rekabet kızışıyor

Çin ithal şarap pazarında rekabet kızışıyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İtalya gezisi, gözleri Çin-İtalya ilişkilerine çevirdi. İtalya'nın Kuşak ve Yol girişimine katılımı büyük dikkat çekti. İtalyanlar bu kararı alırken, beklentileri Çin'in dev iç pazarında paylarını artırmak.

Ekonomi bakanlığı müsteşarı Michele Geraci, Çin'e yaptıkları ihracatın Almanya ve Fransa'nın yanında sönük kaldığını belirterek, Çin'de “Made in Italy” ürünleri artıracaklarını söyledi.

Çinli tüketici için İtalya, moda ve dizayn demek; ancak İtalyanların gözü, Çin'in yaklaşık 3 milyar dolarlık ithalat yaptığı, hızla büyüyen dev şarap pazarında. Şarap alanında danışmanlık hizmeti veren Francesca Filippone'ye göre, Çin dünyanın en ‘iştah açıcı' yükselen şarap piyasasına sahip ve İtalya bu pazarda kaybettiği zamanı telafi etme gayretinde.

Geraci “Fransa Çin'e bizden 7 kat fazla şarap satıyor” derken, neye yöneleceklerini de işaret etmiş oluyor. İtalya'nın Çin'deki tanıtım faaliyetlerinde şarap önemli yer tutuyor. Pekin'deki ticaret ajansı, marka elçileri, ihracatçıları, bizzat Pekin büyükelçisi, şarap pazarında Fransa, Avustralya ve Şili'yi yakalamak için büyük emek veriyor. Pekin büyükelçisi Ettore Sequi işin bizzat arkasında, büyükelçi ülkesinin 400 farklı üzüm türüne ve 800 farklı şarap türüne sahip olduğunu ve Çin'de paylarını artırmak istediklerini söylüyor.

Çin'de İtalyan şaraplarının görünürlüğünü arttırmak için, İtalyan şarabı sözlüğü adlı bir kitap yakında Çince olarak yayınlanacak. Nisan ayında satışa sunulacak kitap, üzüm isimlerinin Çinceye çevrilmesindeki belirsizliği de gidermeyi hedefliyor. Sözlüğün yazarlarından Milan Üniversitesi'nden Çin dili ve kültürü profesörü Bettina Mottura, Xinhua haber ajansına yaptığı açıklamada, İtalyan şaraplarının Çin'de hak ettiği yeri almasına yardımcı olmak istediklerini söylüyor ve ekliyor: “Çin'de bir süpermarkete girdiğinizde Fransız şaraplarına beş raf ayrıldığını, ‘Yeni Dünya' ülkelerinin şaraplarına 5 veya 6 raf ayrıldığını görürsünüz. İtalyan şaraplarıysa bir rafın ancak yarısında yer bulur.” (Henüz Çin'de bir marketin rafında Türk şarabı görmedim.)

2017'de Çin'in en büyük 5. şarap ihracatçısı İtalya, 2018'in ilk çeyreğinde İspanya'yı geçerek dördüncü sıraya yükseldi. İtalya 2018'de Çin'e 780 milyon dolarlık şarap ihracatı gerçekleştirdi. İtalya'nın Pekin'deki Ticaret Ajansı Direktörü Amedeo Scarpa'nın mesaisinin büyük kısmını bu konu alıyor. Ticaret ajansı 2018'de Çin'de “İtalyan şaraplarını seviyorum” kampanyası başlattı.

Şarap endüstrisinde ticari danışmanlık yapan Lorenzo Tersi'ye göre, İtalya birbirleriyle rekabet eden farklı İtalyan bölgeleri yerine, şaraplarını genel anlamda tanıtmaya çalışmalı, şimdiye kadar tek bir üretici veya bölgesel konsorsiyum tarafından tanıtım çalışmaları yürütülmüş. Lorenzo Tersi ayrıca, İtalya'da Çinli turistler için "şarap turizminin" özendirilmesini de öneriyor, Çinli turistlerin, İtalyan şaraplarının nerede ve nasıl yapıldığını gördüklerinde, İtalyan şaraplarını daha fazla tercih edebilecekleri savunuluyor. (Xinhua)