İki Toplantı nedir, Çin'in geleceğini nasıl etkiler?

2019-03-06 15:43:04 CRI

İki Toplantı nedir, Çin'in geleceğini nasıl etkiler?

Çin'in siyasi takviminde, her yıl mart ayı önemli bir yer tutuyor, bu dönemde düzenlenen "iki toplantı", ülkenin geleceğine yön veriyor.

Peki, Çincede "lianghui" olarak söylenen "İki Toplantı" nedir?

İki toplantı, Çin'in en yüksek yasama ve danışma organlarının yıllık toplantılarını ifade eden bir kavram. Bunlar, Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) yıllık toplantıları.

Toplantılar, 1959 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 10. yılı münasebetiyle inşa edilen 10 yapıdan biri olan Büyük Halk Sarayı'nda gerçekleştiriliyor.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı

Çin'in en yüksek siyasi danışma organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK), toplumun çeşitli kesimlerinden gelen 2 bin 158 üyeden oluşuyor. Bu üyeler, ‘memleket meseleleriyle' ilgili öneriler ortaya koyuyor ve bunları değerlendiriyor. ÇHSDK 13. Ulusal Komitesi'nin 1. Toplantısı'ndan bu yana -yani bir yıl boyunca- komiteye bağlı özel komisyonlar ve birimler Ulusal Komite'ye 5 bin 360 önerge sundu, onaylanan 4 bin 567 önerge ilgili hükümet birimlerine iletildi. 20 Şubat'a kadar önergelerin %99,2'si çözüme bağlandı.

ÇHSDK'nın resmi yasama gücü bulunmuyor, ancak bir çeşit ‘yumuşak güç' olarak, Çin siyaseti üzerinde etkisi giderek artıyor. ÇHSDK'nin varlığı, sıradan vatandaşın endişe ve beklentilerinin, hükümetin radarına girmesini sağlıyor. Kungfu yıldızı Jackie Chan, eski NBA yıldızı (yeni Basketbol Federasyonu Başkanı) Yao Ming gibi eğlence, spor, iş dünyasından tanınmış isimlerin yanı sıra, ÇKP haricindeki partilerin temsilcileri de bu mekanizma içinde yer alıyor. Çin'de tek parti iktidarı bulunsa da, ÇKP ülkedeki diğer partilerin siyasi danışma sürecine katılımına izin veriyor. 2019'un ÇHSDK Ulusal Komitesi'nde Çin Komünist Partisi üyesi olmayanların %59,9'luk pay oluşturduğu belirtiliyor.

Ulusal Halk Meclisi

Çin'de nihai yasal otoriteye sahip en yüksek yasama organı konumundaki ÇUHM ise anayasa değişikliği ve kanunların düzenlenmesi görevlerini yürütüyor, ayrıca kritik görevlerdeki devlet yetkililerin ve idari birim yöneticilerinin atamalarını yapıyor. ÇUHM, 2 bin 980 delegeden oluşuyor, bu delegelerin 742'si kadın, 468'i işçi ve çiftçi. Çin'deki 55 etnik grubu temsilen 438 delege de konferansa katılıyor.

ABD'de senato ve temsilciler meclisi, Britanya'da lordlar ve avam kamarası örnekleri, Çin'in yasama sistemlerine benzetiliyor. Elbette aralarında çok temel işlev ve yöntem farklılıkları bulunuyor.

İki toplantı, Çin'in içeriden bir fotoğrafını görme imkanı sunuyor. Çin hükümetini bekleyen bazı temel ödevler, bu toplantılarda masaya yatırılıyor. Yoksulluğu azaltmak, giderek artan eşitsizliği kontrol altına almak, kirlilikle mücadele, yolsuzluk, yaşlanan nüfus, güçlü bir sosyal güvenlik sistemine olan ihtiyaç, yapay zeka, robot, nanoteknoloji gibi alanlarda küresel bir lidere dönüşme gibi hedef ve sorunlar, iki toplantı sürecinde enine boyuna tartışılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor