Bahar Bayramı Çin'in manevi zırhı

2019-02-04 19:01:14 CRI

Bahar Bayramı Çin'in manevi zırhı

Pek çok nesilden Türk vatandaşı, 23 Nisan kutlamaları sırasında şu şiire eşlik etmiştir: En büyük bayram bu bayram, herkese kutlu olsun!

Türkiye'de ‘en büyük bayram', tartışmalı bir konsept. Dini ve milli bayramların yarıştırılması gibi, bir toplum için son derece tehlikeli münakaşalara girildiği de vaki. Çin'deyse böyle bir tartışmaya mahal yok: En büyük bayram, dört bin yıldır, geleneksel ay takvimine göre yeni yılın başlangıcı anlamına gelen, Bahar Bayramı!

Bahar Bayramı'nın, Çin toplumunu tüm renkleriyle kuşatan atmosferiyle, ne 1 Ekim'de kutlanan Ulusal Bayram ne de Ejder Kayığı, Mezar Süpürme diğer geleneksel festivaller yarışabilir.

2019 yılında 5-19 Şubat günlerine denk gelen Bahar Bayramı, herhangi bir bayramın, herhangi bir toplumun hayatında oynayabileceği rol bakımından, en çarpıcı ve en etkili festivallerden biri; bayram başlı başına pek çok gelenek ve adetin taşıyıcısı.

Bahar Bayramı, Çin'de geleneksel kültürün kaynaşma noktasıdır. Çin medeniyeti deyince akla gelen ne varsa, kaligrafi, el sanatları, şiir, resim, astroloji, mutfak, eğlence, hepsi bir şekilde en yüksek ifade alanını bayram sırasında bulur ve bu alanlarda en güzel örnekler bayram nedeniyle ortaya konulur.

Bu yönüyle, Bahar Bayramı'nın, Çin için manevi bir zırh olduğu söylenebilir. Bayram, Çin'in tarihinden aldığı gücü neşeye dönüştürmesidir. Bir başka deyişle, Bahar Bayramı, bir toplumun, zengin geleneksel kültürünün keyfini çıkarmasıdır!

“Ban Nianhuo” - bayram alışverişi: Bayramın ekonomik boyutu

Yavaşlayan dış ve iç ekonomik büyümeye rağmen, Çin'de bahar bayramı iç tüketimin en önemli dinamiklerinden biri.

Çin'de ‘Ban Nianhuo' denen bayram alışverişi, olmazsa olmazlardan. ‘Nianhuo', bayram sırasında sıkça satın alınan hediyelerin yanı sıra yerel lezzetler, alkollü içkiler, kıyafet gibi özel ürünleri ifade ediyor. Bayram sırasında özellikle turizm ve yiyecek-içecek harcamaları dikkat çekiyor. Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2018 bayram tatilinde restoran ve alışveriş merkezlerinin satışları 926 milyar yuana (146 milyar dolar) ulaştı.

Taobao ve JD gibi dev online platformların sunduğu seçenekler, bayram alışverişini çeşitlendiriyor. Alibaba şirketi, 2016 yılının 5 günlük bayram promosyonu döneminde, 2,1 milyar adet ürün satıldığını açıkladı, yani ülke genelinde kişi başına 1,5 ürün düşüyor. Çin'in en büyük sosyal medya platformu WeChat'in 2014 yılında başlattığı “kırmızı zarf” uygulaması, bayram harçlığını ileri boyutlara taşıdı. 2017 yılının Bahar Bayramı sırasında WeChat üzerinden 46 milyar kez “kırmızı zarf” gönderildi.

Büyüyen ve alım gücü artan orta sınıfın damak tadı değiştikçe, bayram harcamalarında ithal gıda ürünlerinin payı da artıyor. İtalyan şarapları, Alaska yengeci, Fransız ıstakozu, Arjantin bifteği, Şili kirazları artık Çinlilerin sofrasında yer buluyor. Çin, kiraz ihracatının %85'inden fazlasını Şili'den tedarik ediyor. Şili Meyve İhracatçıları Birliği'nden alınan istatistikler Şili'nin son iki yılda Çin'e 125 bin tondan fazla kiraz ihracatı yaptığını gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor