Reform ve dışa açılmanın 40 yılında Xinjiang'ın kalifiye elemanlarla kalkındırılması (2)

2018-12-18 09:07:11 CRI

Nuoerjiman: ‘İyi bir öğretmen olmak! Memleketime katkım budur'

2018 yılının bir yaz günü, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Bayingolin Moğol Özerk İli Hoşut ilçesinde bulunan Uşşaktal kasabasındaki Lanxin anaokulunun 2. sınıfı...

Sınıfta sanat dersi veriliyor, çocuklar ara sıra ellerini kaldırıyor. Her çocuğun ilgisi tamamen öğretmenlerinde. Kürsüdeki kısa boylu ve güler yüzlü genç bayan, çocuklara harikalar diyarı sunuyor... ses 1

Öğretmen Nuoerjiman çocuklara sesleniyor: “Küçük arkadaşlar! Öğretmeninizin bir becerisi var, bilmek ister misiniz?” Bunu duyan çocuklardan hemen “Evet...!” cevabı geldi.

Öğretmen Nuoerjiman sözlerine devam ediyor: “Öğretmeninizin elleri büyü yapabiliyor! Elimin nasıl bir büyü yapabileceğini öğrenmek ister misiniz?” Çocuklar yine ağız birliğiyle yüksek sesle “evet” dediler.

Nuoerjiman 28 yaşında, Hoşut ilçesinde doğdu ve büyüdü. Moğol etnik grubuna mensup Nuoerjiman, iç kesimde lise ve üniversite eğitimi aldıktan sonra memleketine dönmeyi seçti ve Hoşut 2. Ortaokulu'nda Çince öğretmeni olarak iş hayatına başladı. Daha sonra, Xinjiang'da öğretmenlerin düzenli rotasyon sistemi gereği, Nuoerjiman Hoşut ilçesinin en ücra kasabalarından biri olan Uşşaktal kasabasındaki Lanxin Anaokulu'nda çalışmak için başvurdu. Nuoerjiman nedenini şöyle açıkladı:

“İç kesimdeki bir Xinjiang sınıfından mezun oldum. Öğretmenliğe başladıktan sonra hep bunu düşündüm; daha önce gördüğüm eğitim tecrübesini ve edindiğim bilgiyi öğrencilere aktarmak, öğrencilerimi dersleri iyi çalışıp iyi üniversiteye girmeye, ardından Xinjiang'ın kalkınmasına katkıda bulunmaya teşvik etmek. Bizim Xinjiang geniş bir coğrafyaya, zengin kaynaklara sahiptir. Ancak ülkenin iç kesimine kıyasla nispeten geri kalmıştır. Xinjiang son yıllarda hızla gelişiyor, ancak iç kesimle arasında yine uzun mesafe var. Xinjiang'ın gelişmesi, bu topraklarda yaşayan herkesin emeğini gerektiriyor. Tek kişinin gücü küçük olabilir, ancak çok sayıda insanın emeği büyük etki yaratır.”

Lanxin Anaokulu müdürü Che Yufen'in gözünde, Nuoerjiman enerjik, çocuklara nasıl öğreteceğini iyi bilen bir öğretmen.

“Nuoerjiman hoca rolünü çok hızla değiştirdi, birden bire ortaokul öğrencilerinden küçük çocuklara yöneldi. Çok sorumlu bir öğretmen, inisiyatifi var, çocuklara çok iyi öğretiyor. Şimdiki çocuklar bilgiyi çok hızlı öreniyor, öğretmenlerin ne kadar fazla bilgisi varsa, çocuklar da o kadar bilgi sahibi olur.”

Nuoerjiman 2006 yılında Jiangsu eyaleti Yangzhou kentindeki Jiangdu Lisesi'ni kazandı. Annesi ilkokul öğretmeni olması ve babasının da okulda çalışmasından dolayı, Nuoerjiman da küçükken bile öğretmenlik rüyası kurdu. Nuoerjiman'ın annesi, kızının Xinjiang sınıfını kazandığında duygularını muhabirimize şöyle anlattı:

“Kızımız Xinjiang sınıfını kazandığında bir yandan çok sevindim, diğer yandan korkum da oldu. Henüz 15-16 yaşında, o kadar uzak bir yere gitmesinden endişe duydum. Sonra yavaş yavaş okula alıştı, çok şeyler öğrendi, Çincesi ve diğer dersleri çok iyi öğrendi. İlkokul yıllarında sadece Moğolca kullanılıyordu, Xinjiang sınıfında kendi emeğiyle derslerinde çok iyiydi. Buna çok sevindim.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor