Çin'de yeni bir topluluk doğuyor: Fitness tutkunları!

2018-10-26 17:17:55 CRI

Çin'de yeni bir topluluk doğuyor: Fitness tutkunları!

Çin halkı öteden beri spora yatkındır. Futbol dahil olmak üzere, bazı spor branşlarının ilk kez antik Çin'de oynandığına inanılır. 1950'lerde okul, fabrika ve diğer çalışma ünitelerinde toplu beden eğitimi faaliyetleri, sosyalist yaşam tarzının parçası olarak icra edilirdi. Bugün dahi kuaförde, bankada, devlet dairelerinde personelin her sabah kısa jimnastik hareketlerinin ardından mesaiye başladığına şahit oluyoruz. Sabahın çok erken saatlerinde parklarda egzersiz yapan ihtiyarlara rastlamak, meydanlarda ‘halk dansına' katılan teyzeleri izlemek, Çin'de günlük yaşamın doğal parçası. Olimpiyat oyunlarının madalya sıralamasında Çin takımının her geçen dönem yerini sağlamlaştırması da, Çin'i iyiden iyiye bir ‘spor ülkesi' yapıyor.

Son yıllarda büyüyen orta sınıfın yaşam tarzının çeşitlenmeye başlamasıyla birlikte, Çin halkının spor kültürüne yeni trendler eklendi. ‘Millennial' (Z kuşağı) denilen ve nüfusu 415 milyonu bulan ‘yeni binyıl gençleri', vücut geliştirme salonlarını dolduruyor.

Herhangi bir fitness salonuna üye olanların sayısı 7 milyona yaklaştı. 10 milyon kişinin düzenli olarak yoga yaptığı belirtiliyor. Çok değil on yıl önce maraton organizatörleri başlangıç noktasını doldurmakta güçlük çekerken, 2016 yılında 328 maratonun düzenlendiği Çin'de, herhangi bir maratona katılabilmek için çekilişe girmek gerekiyor. Geçen sene Shanghai'da düzenlenen maratona 100 bin kişi başvurmuş, ancak 23 bini kabul edilmişti.

Çeşitlenen spor ekonomisinin en gözde alanlarından biri de gym ve fitness salonları. Vücut geliştirme salonları modern yaşamın tapınaklarına dönüşmüş durumda! Bu mekanlardan birinin sahibi, 15 yıldır Çin'de yaşayan bir Türk.

Çin'de fitness koçu bir Türk

Murat Erbaytan, 2000 yılında Best Model of Turkey'de ‘First Runner Up' ödülünü elde ettikten sonra, Shanghai'da düzenlenen Mr. Manhunt International's dünya finalinde Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanır. Bu deneyim kendisine Çin kapısını açar. Yarışmada ikinci olan Erbaytan büyük markaların reklam yüzü olarak modellik yaptıktan sonra, sertifikasını alarak özel antrenörlük yapmaya başlar. Erbaytan, 2013 yılından bu yana Shanghai'da CrossFit MeWellness'i işletiyor.

Erbaytan, Çin'de her şeyin önce bir trendle başladığını, ardından hızla yaygınlaştığını belirtiyor: “Bu trend önce koşuyla başladı, yogayla sürdü. Çin'in dışa daha fazla açılması ve insanların sosyal medyayı aktif olarak kullanmasıyla bir fitness hevesi başladı. Sağlıklı ve organik yeme trendi de şimdilerde buna eşlik ediyor ve bu da fitnessi destekliyor. Ayrıca Çinliler meraklı ve spora da yatkınlar, olimpiyat başarıları ortada.”

Sosyal medya itici güç: No pain, no gain!

İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması bu trendi farklı boyutlara ulaştırıyor. Online gym dersleri vererek internet fenomenlerine dönüşen isimler milyonlarca takipçiye ulaşıyor. Çin'in en yaygın kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WeChat'in paylaşım duvarına ne zaman baksam, spor salonundan yeni çıkmış pek çok arkadaşımın müsli yoğurt kasesi ve bir fincan kahveli paylaşımlarını görüyorum. Vücut geliştirme salonunda paylaşılan bir selfi, hem eşi dostu bu deneyime ortak olmaya davet ediyor hem de kişinin yaşam tarzını tek bir karede özetliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor