Çin'in Dünya Kupası hayali ne zaman gerçekleşir?

2018-07-02 17:55:38 CRI

Çin'in Dünya Kupası hayali ne zaman gerçekleşir?

Rusya'nın ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası, Çin'de ayrı bir ilgiyle izleniyor. Öncelikle saat farkının nispeten az olması, maçların Çin saatiyle daha makul saatlerde izlenebilmesine imkân veriyor. Ev sahibi Rusya'nın Çin'deki olumlu imajı da buna eklenince, Çinli futbolseverler turnuvayı ayrı bir dikkatle izliyor.

Çin takımı Dünya Kupası'na katılamadı, ancak kupada Çin'i temsil eden başka unsurlar var. Çinli şirketler ve seyirciler Dünya Kupası'nda boy gösteriyor.

Maçları izleyenler saha kenarında Wanda, Hisense, Vivo, Mengniu gibi Çinli şirketlerin reklamlarıyla sıkça karşılaşıyor. Çinli seyirciler, kendi ülkelerinin markalarını saha kenarında görmekten gurur duyduklarını ifade ediyor. Çin'de Whatsapp'ın muadili olarak görülen anlık mesajlaşma uygulaması Weixin'in paylaşım duvarında, saha kenarı reklam panolarının fotoğraflarını paylaşan kullanıcıların sayısı az değil. (İlginçtir, Çin markalarının panolarda kullandığı reklam sloganları da Çince; İngilizce bir slogan koyma gereği duymamışlar. Dünya Kupası'nda görünmek, acaba yine de iç pazarı hedefleyen bir strateji mi?)

Çin'in Dünya Kupası'ndaki varlığı sadece saha kenarı reklamlarıyla sınırlı değil; kupanın maskotları ve hediyelik ürünler de Çin'de üretildi.

Peki, bu yılki Dünya Kupası'nda Çin markalarının görünürlüğü neden arttı? Bir neden, Johnson&Johnson ve Castrol gibi Batılı şirketlerin sponsorluktan çekilmesi.

Guardian'a açıklama yapan Salford Üniversitesi'nden spor girişimi profesörü Simon Chadwick, “Rusya ve Katar'daki dünya kupaları için Batılı şirketlerden gelen talep azalınca, FIFA çareyi Çinli şirketlerde buldu, Çinli markalar da dünya çapında milyonlarca insanın dikkatini çekmek için bu fırsatı iyi kullandı” diyor.

Spor pazarı, gözünü dünya pazarına çeviren bölgesel markalar için hızlı netice alınacak bir alan olarak görülüyor.

2018 FIFA Dünya Kupası'nın resmi sponsorlarından Hisense, Çin'in en büyük elektronik şirketlerinden biri. Şirketin başkanı Liu Hongxin, spor alanındaki sponsorluklar sayesinde marka değerinde güçlü bir gelişme yaşadıklarını belirtiyor. Şirket küresel farkındalığı geliştirirken, uluslararası bir marka olarak ekonomik değeri de artıyor. Liu, dünya futbolunun en prestijli platformu olarak gördükleri Dünya Kupası'nı şirketin büyümesi için bir fırsat olarak görüyor.

Hisense daha önce UEFA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda ve Avustralya Açık'ta kendini gösterdi. Şirket, Almanya'nın Schalke 04 takımının da sponsoru. Özellikle EURO 2016 sponsorluğu, 2016 yılının ikinci çeyreğinde şirketin Avrupa'daki televizyon satışlarını yüzde 60 artırdı!

Dünya Kupası'na 40 bin Çinli seyirci!

Çinli futbolseverler coğrafi avantajı da kullanarak Dünya Kupası maçları için Rusya'ya akın ediyor.

FIFA'nın 7 Haziran'da yaptığı açıklamaya göre, satın alınan 2,4 milyon biletin 40 bini Çinli futbolseverler tarafından alındı. Böylece Çin, ABD'nin ardından turnuvaya katılamayıp maçlara en çok seyirci gönderen ikinci ülke oldu. Dünya Kupası biletlerini satın alan 40 bini aşkın Çinli futbolseverin çoğunluğunu gençler oluştururken, en çok Beijing, Tianjin, Guangdong ve Hunan'dan katılım oluyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor