Ölen beden imiş, Âşıklar ölmez! (Bir Qingming yazısı)

2018-04-10 15:17:11 CRI

Ölen beden imiş, Âşıklar ölmez! (Bir Qingming yazısı)

Bu dünyadan göçmüş yakınları ve uzak ataları anmak, geleneksel Çin kültürünün en temel motivasyonlardan biridir. Bilhassa atalar kültü, uzun binyıllar boyunca bir din gibi kurumlaşmış ve belirli ritüeller yaratmıştır.

Çin halkının geleneksel festivalleri bir şekilde hep toprakla ilişkili ve bunun tek nedeni Çin'in, varlığını ekip biçmeye borçlu bir tarım toplumu olması değil; toprakla ilişki, atalarla diri bir temas da sağlıyor.

Bugün Çin'de ölüleri anmak için belirlenen bazı özel günler var, bunlardan biri ay takvimine göre yedinci ayın on beşinci gününe tekabül eden Zhongyuanjie veya Guijie festivalidir, hayalet festivali olarak da bilinir. Bu günde, ölülerin yeraltındaki dünyalarından çıkarak yaşayan yakınlarını ziyaret ettiklerine inanılır. (Çin mitolojisinde ölüler diyarına Diyu地獄 deniyor, bu kavram Budizm'deki Naraka veya Antik Yunan'daki ‘ölüler diyarı' Hades'e benzetilebilir. İnsanın bu süreçte gördüğü muamele ve yeniden dünyaya dönüşü bakımından bu kavramlar arasındaki farkları göz ardı etmemek kaydıyla, İslam inancında bunun karşılığı berzah ya da kabir hayatı olabilir.)

Ölüleri anma maksadıyla belirlenen bir diğer anma günü de, onuncu ayın on beşinci günündeki Xiayuan 下元节 festivalidir. Xiayuan, günümüzde nispeten unutulmuş, bazı ritüelleri diğer festivallere karışarak kendi hususiyetini yitirmiştir.

Qingming hatırlatıyor: Ölüm var!

Ve elbette bu konuda en bilinen festival Qingming günü. Qingming kelimesi, doğrudan çeviriyle temiz ve parlak anlamlarına geliyor. ‘Saf bir parıltı' da denebilir. Bu dönemde ağaçlar çiçek açmaya, çiftçiler toprağı ekmeye hazırlanır.

1950'li yıllarda Şehitleri Anma Günü olarak adlandırılan, daha sonra geleneksel köklerine yeniden dönen Qingming, 2008 yılında alınan bir kararla her yıl 5 Nisan gününe sabitlenerek ulusal tatil ilan edildi. (Qingming gününün Taiwan adasında başka bir işlevi de vardı, 1975 yılında ilginç bir tesadüf eseri tam da bir 5 Nisan günü vefat eden Guomingdang lideri Chiang Kai-shek için Qingming'de anma törenleri düzenleniyordu.)

Qingming, insanda karmaşık duydular uyandıran bir anma günü. Tang Hanedanı dönemi şairlerinden Du Mu'nun meşhur Qingming şiiri, bu günde kişinin ruh halini şöyle ifade ediyor:

Qingming günü,

İnce bir yağmur sarıyor toprağı,

Yoldan geçenler kederli.

Soruyorum,

Nerededir en yakın meyhane?

Kayısı ağaçlarının olduğu

Uzak bir köyü gösteriyor

çoban çocuklar.

(清明时节雨纷纷,路上行人欲断魂。借问酒家何处有?牧童遥指杏花村。)

Qingming süresince bir yandan kır gezileri düzenleyerek tabiatın uyanışı hissedilirken, diğer yandan çoktan tabiata karışmış ölüler yad edilerek, onların huzur içinde uyumaları için dua ediliyor. Ölüm ve yeniden doğuş fikri, tam da baharın ilk günlerinde insanı aynı anda kuşatıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor