İki toplantı nedir? Çin'in geleceğini nasıl etkiler?

2018-03-08 18:15:54 CRI

İki toplantı nedir? Çin'in geleceğini nasıl etkiler?

Çin'in siyasi takviminde, her yıl mart ayı önemli bir yer tutuyor, bu dönemde düzenlenen “iki toplantı”, ülkenin geleceğine yön veriyor.

BBC'de 5 Mart günü çıkan değerlendirmeye göre, iki toplantı, “Ülkenin dikkatli şekilde tasarlanmış siyasi arenasında belirleyici” konumda. Ekim 2017'deki 19. Parti Kongresi'nin ardından, anayasa değişikliği konusu, bu yılki iki toplantıya dünya genelinde ayrı bir önem kazandırdı.

Peki, Çincede “lianghui” olarak adlandırılan “İki Toplantı” nedir?

İki toplantı, Çin'in en yüksek yasama ve danışma organlarının yıllık toplantılarını ifade eden bir kavram. Bunlar, 5-20 Mart günleri arasındaki 13. Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) toplantısı ve 3-15 Mart günleri arasında sürecek Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) toplantısı. Toplantılar, 1959 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 10. yılı münasebetiyle inşa edilen 10 yapıdan biri olan Büyük Halk Sarayı'nda gerçekleştiriliyor.

En yüksek yasama ve siyasi danışma organları

Çin'in en yüksek siyasi danışma organı olan, İngiliz Lordlar Kamarası veya ABD Senatosu'na benzetilen Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK), toplumun çeşitli kesimlerinden gelen 2 bin 158 üyeden oluşuyor. Bu üyeler, ‘memleket meseleleriyle' ilgili öneriler ortaya koyuyor ve bunları değerlendiriyor. ÇHSDK'nın resmi yasama gücü bulunmuyor, ancak bir çeşit ‘yumuşak güç' olarak, Çin siyaseti üzerinde etkisi giderek artıyor. ÇHSDK'nin varlığı, sıradan vatandaşın endişe ve beklentilerinin, hükümetin radarına girmesini sağlıyor. Eğlence, spor, iş dünyasından tanınmış isimlerin yanı sıra, ÇKP haricindeki partilerin temsilcileri de bu mekanizma içinde yer alıyor.

Çin'de nihai yasal otoriteye sahip en yüksek yasama organı konumundaki ÇUHM ise bir nevi ABD Temsilciler Meclisi, yahut İngiliz Avam Kamarasına benziyor. Anayasa değişikliği ve kanunların düzenlenmesini bu organ yürütüyor, ayrıca kritik görevlerdeki devlet yetkililerin ve idari birim yöneticilerinin atamalarını yapıyor. ÇUHM, 2 bin 980 delegeden oluşuyor, bu delegelerin 742'si kadın, 468'i işçi ve çiftçi. Çin'deki 55 etnik grubu temsilen 438 delege de konferansa katılıyor.

İki toplantı, Çin'in içeriden bir fotoğrafını görme imkanı sunuyor. Çin hükümetini bekleyen bazı temel ödevler, bu toplantılarda masaya yatırılıyor. Yoksulluğu azaltmak, giderek artan eşitsizliği kontrol altına almak, kirlilikle mücadele, yolsuzluk, yaşlanan nüfus, güçlü bir sosyal güvenlik sistemine olan ihtiyaç, yapay zeka, robot, bitteknoloji, nanoteknoloji gibi alanlarda küresel bir lidere dönüşme gibi hedef ve sorunlar, iki toplantı sürecinde enine boyuna tartışılıyor.

İki toplantının, ileride Çin'in dünya siyasetindeki yerine dair vereceği mesajlar da yakından izleniyor. Özellikle, Çin-ABD, Çin-Rusya, Çin-Afrika ilişkilerinin ne yönde gelişeceği, uluslararası toplumun dikkatini çekiyor.

Çin'in 2018 hedefleri

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor