En büyük bayram!

2018-02-13 17:46:29 CRI

Pek çok nesilden Türk vatandaşı, 23 Nisan kutlamaları sırasında şu şiire eşlik etmiştir: En büyük bayram bu bayram, herkese kutlu olsun!

Türkiye'de ‘en büyük bayram', tartışmalı bir konsept. Dini ve milli bayramların yarıştırılması gibi, bir toplum için son derece tehlikeli münakaşalara girildiği de vaki. Çin'deyse böyle bir tartışmaya mahal yok: En büyük bayram, dört bin yıldır, geleneksel ay takvimine göre yeni yılın başlangıcı anlamına gelen, Bahar Bayramı!

Bahar Bayramı'nın, Çin toplumunu tüm renkleriyle kuşatan atmosferiyle, ne 1 Ekim'de kutlanan Ulusal Bayram ne de Ejder Kayığı, Mezar Süpürme diğer geleneksel festivaller yarışabilir.

Birkaç yıl önce, Türkiye'den bir radyo istasyonu, 1 Mayıs özel yayını sırasında Beijing'den de benimle telefon bağlantısı talebinde bulunmuştu. Çin başkentindeki “1 Mayıs coşkusu”nu dinlemek istiyorlardı. Tamam demiş bulundum, ancak bağlantıda onların durmak istediklerini söyleyemeyecektim, bugünkü Çin'in takviminde, 1 Mayıs, ne halk arasında (minjian) ne de devlet katında özel teşrifata konu olan bir gün değildi. Bağlantı sırasında sunucu, İstanbul'da kitlelerin Taksim meydanına girmeye başladığını, şimdi sosyalist bir ülkenin başkentine, Pekin'e dönerek oradaki coşkuyu aktaracaklarını söyledi. Tiananmen Meydanı'nın çiçeklerle süslendiğini söyleyerek söze başladım -pek çoğu Bahar Bayramı'ndan kalan çiçeklerin derlenip toparlanmasıydı söz konusu olan-, başkentte 1 Mayıs nedeniyle kitlesel gösteriler tertip edilmediğini, Parti içinde ufak çaplı törenler gerçekleştirildiğini aktardıktan sonra, bir tatil dönemi olarak 1 Mayıs'ın Çin'de iç tüketime ve turizme katkısıyla devam ettim...

1 Mayıs'ta olmayan işte bu bayram coşkusu, Bahar Bayramı'nda vardır.

Bahar Bayramı, herhangi bir bayramın, herhangi bir toplumun hayatında oynayabileceği rol bakımından, en çarpıcı ve en etkili festivallerden biridir; başlı başına pek çok gelenek ve adetin taşıyıcısıdır. Bahar Bayramı, Çin'de geleneksel kültürün kaynaşma noktasıdır. Çin medeniyeti deyince akla gelen ne varsa, kaligrafi, el sanatları, şiir, resim, astroloji, mutfak, eğlence, hepsi bir şekilde en yüksek ifade alanını bayram sırasında bulur ve bu alanlarda en güzel örnekler bayram nedeniyle ortaya konulur.

Bu yönüyle, Bahar Bayramı'nın, Çin için manevi bir zırh olduğu söylenebilir. Bayram, Çin'in tarihinden aldığı gücü neşeye dönüştürmesidir. Bir başka deyişle, Bahar Bayramı, bir toplumun, zengin geleneksel kültürünün keyfini çıkarmasıdır!

“Ban Nianhuo” - bayram alışverişi: Bayramın ekonomik boyutu

Elbette işin bir de ekonomik boyutu var. Çin'de ‘Ban Nianhuo' denen bayram alışverişi, olmazsa olmazlardan. Bayram sırasında özellikle turizm ve yiyecek-içecek harcamaları dikkat çekiyor. Çin Ticaret Bakanlığı 2018 Bahar Bayramı'nda harcamaların 143 milyar dolara (900 milyar RMB) ulaşabileceğini öngörüyor.

Taobao ve JD gibi dev online platformların sunduğu seçenekler, bayram alışverişini çeşitlendiriyor. Alibaba şirketi, 2016 yılının 5 günlük bayram promosyonu döneminde, 2,1 milyar adet ürün satıldığını açıkladı, yani ülke genelinde kişi başına 1,5 ürün düşüyor. Çin'in en büyük sosyal medya platformu WeChat'in 2014 yılında başlattığı “kırmızı zarf” uygulaması, bayram harçlığını ileri boyutlara taşıdı. 2017 yılının Bahar Bayramı sırasında WeChat üzerinden 46 milyar kez “kırmızı zarf” gönderildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor