Şehirde, yeni bir mevsim algısı

2018-01-30 16:34:29 CRI

Bir zamanlar bir çocuk olduğum geçti aklımdan

O da çocuktu bir zamanlar.

Turgut Uyar

Son yıllarda mevsim değişikliklerinden bahsederken, Çinli dostlarımın sıkça geleneksel ay takvimindeki 24 sezonu referans aldıklarına şahit oluyorum, mesela şöyle uyarıyorlar: “Çok az giyinmişsin, artık Lidong başladı!” (Lidong, miladi takvime göre 7-8 Kasım'a denk gelen ve kışın habercisi olan sezon.

Uyarı bununla sınırlı kalmıyor, peşi sıra beslenme önerileri geliyor: “Lidong'da her gece yatmadan evvel sıcak suyla ayaklarını yıkarsan, iç organlarının işlevi artar, kan dolaşımın rahatlar.”

Çin, günümüzde her ne kadar miladi takvime geçmiş olsa da, son yıllarda popüler kültürün malzemesi olarak yeniden görünürlük kazanan geleneksel ay takvimi, binlerce yıl önce yapılan hesapların, halen şaşmaz bir isabetle devrede olması bakımından biz ‘modernleri' şaşırtmaya devam ediyor.

“Dahan sezonu başlıyor, yarın don olacak!”

“Artık bahar geldi sayılır, haftaya Lichun!”

Bu tip ifadeleri o kadar sık duymaya başladım ki, artık hava durumunu takip etmiyorum; 24 sezonun mantığını ve işleyişi anlayan biri, hava durumuna gereksinim duymaz!

Hem Çinlilerin geleneksel ay takvimi varsa, bizim de, hava durumu ve alınacak önlemleri bildiren şairlerimiz var! Yaz şairimiz Yahya Kemal'e karşı, “Sana bir boyun atkısı gerek. Çünkü kış geldi” diyen Turgut Uyar'ımız vardır mesela.

Pekin'in en güzel mevsimi!

Şehirde, yeni bir mevsim algısı

Pekin, kışa gönülsüzce boyun eğen, yaza koşarak atlayan bir şehir. Asıl bahse değer olansa, şehrin sonbaharla buluşması; tam bir kucaklaşma.

Pekin'de sonbahar, hiç de Yahya Kemal'in Sonbahar'ı değildir; o ne kasvetli bir sonbahardır şiirdeki! Fani ömür biter, bir uzun sonbahar olur… Yaprak, çiçek ve kuş dağılır, târümâr olur… Mevsim boyunca kendini hissettirir vedâ; artık bu dağdağayla uğuldar deniz ve dağ… Günler hazinleşir, geceler uhrevîleşir…

Pekin'deki zaten ‘bir uzun sonbahar' değildir, 20 gün ya sürer ya sürmez.

Ama ne sonbahardır, altın sarısı yapraklar parıldar, akıllı telefonlardaki fotoğraf uygulamalarının verebileceğinden daha sıcak bir renk tonlaması sunar şehre bu parlaklık. Yasak Kent'in ve diğer tarihi yapıların kırmızı duvarları, ayrı bir romantizm katar manzaraya.

Ve ağaçlar! Mevzubahis Pekin olunca, ağaçları unutmamalı. Bu şehirde, 500 yaşın üzerinde 5 binden fazla ağaç yaşıyor! Yasak Kent'in girişindeki Zhongshan Park'ta bulunan yüzlerce yıllık ağaçlar mesela, Çin kültürünün canlı eserleri. Sonra sarayın kuzeyindeki tepede Jingshan Park'ta yer alan sofora ve servi ağaçları. Fosiller üzerinden tarihi 270 milyon yıl geriye götürülebilen Mabet ağaçlarının (Ginkgo ağacı) en güzellerinden biri Tanzhe Manastırı'nda görülebilir; doğanın, Çin'in uzun tarihine saygısını ifade etmek için sunduğu armağanlardan biridir bu ağaç. Laoshan dağında bir Dao tapınağında mabet ağaçları altında kungfu çalışan rahipler, şükran sunmaktadır doğaya.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor