Çin'in reform ve dönüşümüne tanıklık eden Türk: Noyan Rona

2017-10-02 20:53:51

Çin'in reform ve dönüşümüne tanıklık eden Türk: Noyan Rona

Çin, 30 yılı aşkın reform ve dışa açılma hareketi süresince baş döndürücü sosyal ve ekonomik değişimler geçirdi. Ülke artık yeni bir kalkınma hareketinin eşiğinde ve yeni hedeflere yol almak üzere.


Çin'in geride bıraktığı reform ve dışa açılma sürecinin tüm evrelerine yakından tanıklık etmiş, bu süreci bizzat deneyimlemiş bir ismin kapısını çalıyoruz: Garanti Bankası Shanghai Temsilcisi Noyan Rona.

Noyan Rona'yla randevumuz, Garanti ofisinin bulunduğu Shanghai Pudong semtinde. Pudong, dev finans kuleleriyle Çin'de reform hareketinin simgesel mekanlarından biri.

Noyan Rona için “Çin'i en iyi bilen Türk” denmesi boşuna değil; ancak Çin'le ilgili zaten kimsenin pek fazla birşey bilmediği bir ortamda Noyan Rona'yı sadece böyle anmak haksızlık olur. Noyan Rona, toplumu ve günlük yaşamı en ince ayrıntılarıyla gözlemleyen, bu detaylardan soyut çıkarımlar yapan bir isim. Shanghai caddelerinde otomobil kullanırken, Çinlilerin otomobil ve trafik kurallarıyla ilişkileri üzerinden yaptığı karakter analizlerini de bu söyleşinin bir parçası yapmak isterdim.

Çin'e öğrenci olarak gelen, daha sonra büyükelçilikte çalışan, ardından başkonsolosluk yapan, son olarak bankacılık alanında faaliyet gösteren Noyan Rona'yla söyleşimizde Çin'de geçirdiği 35 yılı ve Türkiye-Çin ilişkilerini konuştuk.

Emre DEMİR: Dile kolay 35 yıl. Hani derler ya “hangi rüzgar attı”, böyle başlayalım isterseniz.

Noyan RONA: 35 yıl geçti hakikaten. İlk olarak devlet bursuyla mastır yapmak için gelmiştim. Geliş o geliş...

Peki, gelirken bu kadar uzun kalma düşünceniz var mıydı?

Yok hayır, gelirken bu kadar uzun kalacağımı düşünmemiştim açıkçası. Ama geldiğimde burayı en iyi şekilde öğrenmek istedim. Çin'in her şeyiyle ilgili oldum. Çin'in sosyal, ekonomik, kültürel, siyasi, tarım ne derseniz deyin bu ülkenin her şeyiyle ilgilenmeye çalıştım. Bu kadar uzun olacağını düşünmemiştim ama hayat beni böyle bir mecraya soktu. Türkiye'den çok burada yaşadım.

Bu 35 yıl boyunca “yeter artık Türkiye'ye döneyim” dediğiniz anlar oldu mu?

Hayır. Gerçekten hiçbir zaman artık gitsem mi, artık çalışmasam mı diye düşünmedim. Burada mümkün olduğunca daha çok şey öğrenmek, daha çok şey yaşamak istedik.

Neydi sizi burada tutan şeyler?

Beni burada tutan somut şeyler değil. Para ve iş değil. Daha çok bu ülkenin tarihi, coğrafyası ve yaşadığı değişim sizi her gün yeni şeylerle karşılaştırıyor ve her yeni şey sizin hayatınızı motive ediyor. Bu motivasyonla siz yeni şeyler görüyorsunuz ve yeni şeyler yaşıyorsunuz. Yani ben gideyim mi kalayım mı diye düşünmeye vakit bile olmadı.

“Önce merak, sonra burada yaşama alışkanlığı”

Bu motivasyonu halen koruduğunuzu görüyorum.

Tabii bu biraz ilgi, merak. Yeni şeyler öğrenme merakı. Bunun içinde mesela lisan var, çok canlı bir lisan, her gün gelişiyor, bunu takip etmek de bir motivasyon. Sürekli yeni yerler görüyorsunuz, üç yıl önce gittiğiniz yere bir daha gidiyorsunuz, değişmiş. Sürekli bir değişim ve gelişim var. Bu sizi canlı tutuyor.

1234...>

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor