Yeni bir model: Xiongan

2017-07-26 15:24:19 CRI

Çin'in büyük ekonomik atılım ve dönüşümlerinin temelinde hep şehir modelleri oldu. Ülkenin son otuz yılı aşkın süredir ortaya koyduğu ekonomik performansın hareket noktaları olarak Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi (1980) ve Shanghai Pudong Yeni Bölge (1993) öne çıktı. Shenzhen ve Shanghai Pudong deneyimleri, ülkenin Sovyet tarzı ekonomik modelden piyasa ekonomisine geçişini sağlamada köprü işlevi gördü.

Güney Çin'in öncü olduğu bu ekonomik mucizelerin ardından sıra ülkenin kuzeyinde. Çin ekonomisinin yeni bir dönüşüm içinde bulunduğu şu günlerde, Çin'in kuzeyindeki küçük bir kasabanın yıldızı parlıyor.

Başkent Pekin'in yüz kilometre güneybatısında Bayang Gölü kenarında yer alan Xiongan kasabası, son günlerde Çin'de en adından en çok söz ettiren yerleşim yerlerinden biri. Küresel finans ve teknoloji merkezi olması beklenen kasabada konut fiyatları uçmuş durumda.

Xiongan Yeni Bölge projesi, Beijing-Tianjin-Hebei arasındaki entegrasyon projesinin önemli bir parçası. Bu entegrasyonun temel amacı, başkent Pekin'in yükünü hafifletmek. Bu bağlamda, başkentin “başkente ait olmayan” işlevlerinin, civardaki yerleşim birimlerine transfer edilmesi süreci çoktan başladı.

Entegrasyon projesiyle Çin'in kuzeyinde, 30 yıl önce güneydekine benzer ekonomik bir canlılık yaratmak hedeflenirken, aynı zamanda başkent Pekin'in fazlalıklarından kurtularak siyasi ve kültürel bir merkez olarak rahatlaması sağlanacak.

Çin, 13. Beş Yıllık Plan (2016-220) kapsamında “ekolojik medeniyet ülkesi” haline gelme hedefi belirledi. Xiongan yeni bölge, bu hedefin gerçekleştirilmesi yolunda bir model olacak.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Xiongan'da bilgi ve inovasyona dayalı yeni bir ekonomik model test edilecek, yeni bir gelişme kutbu oluşturulacak. Bölgede sabit sermaye yatırımının gelecek 20 yılda 4 trilyon yuana çıkması ve çelik, raylı taşıma, ulaşım ve çimento sektörlerine gelişme kapısı açılması öngörülüyor.

Xiongan'ın yeşil, modern ve akıllı bir şehir olarak inşa edilmesi planlanıyor. Burada yüksek ve inovasyona dayalı endüstriler kurulacak. Hızlı ve çevreye duyarlı bir ulaşım ağı tesis edilecek. Yeni şehircilik, yeni bir şehir yönetimi anlayışını da beraberinde getirecek.

Peki, yeni bir ekonomi modelinin eşiğindeki Çin'de yeni şehircilik politikaları nasıl bir fiziki çevre yaratacak? İnsan ile mekan arasındaki ilişki nasıl tanımlanacak?

Bu konuda medyaya yansıyan kavramlardan biri “15 dakikalık yaşam çevresi” ifadesi. Buna göre, şehir sakinleri günlük yaşamlarında ihtiyaç duydukları her şeye, süpermarkete, tiyatroya, müzeye, sinemaya, okula, çarşıya en çok 15 dakikalık yürüyüş yaparak ulaşabilecek. Bisiklet günlük yaşamda önemli bir yer tutacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor