Çin'de hayat pahalı mı?

2017-05-16 16:22:53

Çin'de hayat pahalı mı?

İranlı editör ve çevirmen Amir Jalilzadeh (34) beş yıllık Beijing deneyiminin ardından ülkesine dönme kararı aldı. Dönüş kararı alması sadece memleket hasretiyle ilgili değil: "Beş yıl önce buraya gelirken para biriktirmeyi düşünüyordum, ancak son yıllarda Beijing'de yaşam gittikçe daha pahalı olmaya başladı. İran'da başka fırsatlar arayacağım."

Hayat pahalılığı konusunda yetkin anketlere imza atan araştırma şirketi Mercer ve Economist'in anketlerine bakıldığında, Beijing dünyanın en pahalı kentleri arasında yer alıyor. Shanghai ve Hong Kong da ilk onda kendine yer bulan kentler arasında.

Konut fiyatlarının geldiği seviye merkezi hükümeti bu konuda çeşitli adımlar atmaya zorlarken, restoran, market ve alışveriş merkezlerindeki fiyat artışları halkın günlük yaşamını ve yaşam tarzını doğrudan etkiliyor.

Hayat pahalılığının günlük yaşamda en çok hissedildiği alan yeme içme alışkanlıkları. Bu alanda Beijing'in son beş yılda geçirdiği değişim baş döndürücü. Beş yıl öncesinde ortalama bir lokantada 10 yuan (5,25TL) ödeyerek, Çin'de günlük yaşamın en sıradan yemeği miantiao (noodles) yemek mümkünken, bugün şehrin herhangi bir yerinde ortalama 25 yuanı (13TL) gözden çıkarmak zorundasınız.

Yemeğin üstüne bir fincan kahve mi içmek istediniz? Türkiye'de Strabucks şubesinde küçük boy bir Americano'ya 6,75TL öderken, Çin'de bir Starbucks şubesinde aynı kahve için 24 yuan (12,54TL) ödemeniz gerekiyor. (Uluslararası zincirlerin Çin şubelerindeki yüksek fiyatları sosyal medyada Çinli kullanıcıların tepkisini çekiyor.)

Beijing'de hayat pahalılığından görece az etkilenen alan ulaşım giderleri. Önceki yıl yapılan mesafe bazlı zamlara rağmen, Beijing'de şehir içi toplu taşıma ücretleri halen düşük. Dördüncü çevre yolu içerisindeki duraklar arasında yapılan metro yolculukları 5 yuanı (2,61TL) geçmiyor. Ankara'da mesafeye bakılmaksızın belediye otobüsüne tek biniş 2,75TL.

Kültür ve eğlence de şehir yaşamının önemli öğeleri. Bu açıdan da Çin vatandaşlarının Türk halkına göre avantajlı olduğu söylenebilir. Çin'de, dünya kültür mirasları listesinde yer alan bazı mekanlar haricinde müzeler ücretsiz. Yine makul ücretler ödeyerek Çin Filarmoni Orkestrası'nın veya opera ve bale gruplarının gösterilerini izlemek mümkün. Tarihi eserler konusunda giriş bileti için en çok harcama yapılabilecek mekanlardan biri başkent Beijing'deki Yasak Kent Saray Müzesi. Buraya gezmek için 60 yuanlık (30 TL) giriş bileti almak gerekiyor. Yasak Kent'in İstanbul'daki muadili olarak düşünebileceğimiz Topkapı Sarayı Müzesi'ne giriş ücreti 45 lira.

Döviz kurundaki aşırı dalgalanma, kentlerde hayat pahalılığını belirleyen temel bir faktör. Çin para birimi Renminbi'nin istikrarlı değer kaybı ve Çin hükümetinin son yıllarda birkaç kez Renminbi'de devalüasyona gitmesi gibi nedenlerle Çin kentlerinde pahalılık nispeten azalma eğiliminde.

Çin ana kesimindeki kentler arasında hayat pahalılığı sıralamasında en çok gerileyen kentler Beijing, Suzhou, Guangzhou, Tianjin ve Dalian. Shanghai en pahalı Çin kenti olarak öne çıkıyor.

Mercer raporu:

https://www.imercer.com/content/mobility/cost-of-living-city-rankings.html#list

Economist

http://www.eiu.com/topic/worldwide-cost-of-living

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor