Yeni İpek Yolu, Ortadoğu'ya barış getirebilir

2017-04-18 08:24:56 CRI

Yeni İpek Yolu, Ortadoğu'ya barış getirebilir

Kadim İpek Yolu, Doğu Asya'dan Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya uzanan bir bölgede ticaret ağlarıyla kültürel alışverişi ve barış içinde bir uluslararası ortamı mümkün kılmıştı. İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması bölgeye yeniden refah ve istikrar getirebilir.

Çin'in Ortadoğu özel elçisi Gong Xiaosheng bu konuda ümitli. Geçtiğimiz hafta Kahire'de temaslarda bulunan Gong, Çinli basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu konuda değerlendirmelerde bulundu.

Arap ülkelerinin Kuşak-Yol girişimi kapsamında Çin'le işbirliğine çok sıcak baktığını ifade eden özel elçi, bunun tarihsel temelleri olduğunu savunuyor.

Kadim İpek Yolu, Arap dünyası ile Çin arasında çok sıkı ticari ve kültürel bağlar kurmuştu. İki taraf da birbirlerinin kültürüne son derece vâkıftı. Müslüman tacirler, seyyahlar, din adamları Çin'i sıkça ziyaret ediyordu. Çin'in Müslüman denizcisi Zheng He da Arap ülkelerine birçok defa uğramıştı.

Gong Xiaosheng, kariyerinin büyük bölümünü bölge ülkelerinde geçirmiş bir isim. O nedenle bu bölgedeki gelişmelere son derece hâkim. Ona göre, Ortadoğu'daki krizler birbiriyle bağlantılı ve birini çözmeden diğerini halletmek imkânsız. Bölgesel krizlere bütüncül bir yaklaşımla bakmak gerekiyor.

Gong, Kuşak-Yol girişimini, Ortadoğu'daki krizleri ve çatışmaları çözmek için, Çin'in en önemli katkısı olarak değerlendiriyor. Çünkü bu girişim, bölge ülkelerinin ihtiyaçlarına uygun ekonomik çözümler sunuyor.

Gong Xiaosheng, yükselen bir güç olarak Çin'in Ortadoğu'da daha fazla sorumluluk üstleneceğini, ancak bunu yaparken kendi menfaatlerini gözetmeyeceğini belirtiyor.

“Geleneksel Çin atasözünün söylediği gibi, Çin her zaman ateşi körüklemeyi değil, söndürmeyi tercih ediyor.” Özel elçi Gong, Çinli gazetecilere yaptığı açıklamayı böyle sonlandırıyor.

Çin, 14-15 Mayıs günlerinde başkent Beijing'de uluslararası işbirliği için Kuşak ve Yol Forumu düzenlemeyi planlıyor. Foruma çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak. Geçtiğimiz hafta Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin foruma katılımını teyit etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor