Pekin'den Beijing'e bir şehrin adları

2016-06-22 16:14:14 CRI

Ming döneminde kentin adı tarihte ilk kez Beijing olarak adlandırılır, Kuzey Başkent. 1644 yılında tahtı devralan Mançuların Qing Hanedanı da bu ismi korur. Qing Hanedanı'nın güçlü imparatorları Kangxi, Yongzheng ve Qianlong dönemlerinde Beijing, en parlak günlerini yaşar.

Buraya kadar saydığımız isimler arasında Pekin ismine hiç rastlamadık. Peki, Türkçe dahil çeşitli dillerde neden Çin'in başkenti Beijing'e Pekin deniyor?

Qing Hanedanı, başkentin ismini değiştirmedi ama bu dönemde yolu Çin sarayına düşen bir İtalyan papaz, şehrin isimler silsilesine bir yenisini daha ekledi ki bu isim Türkçe dahil olmak üzere pek çok dile geçti. 1603 yılında, Çin başkentine gelen Cizvit papaz Matteo Ricci, iyi derecede Çince konuşan, Çin klasiklerini Latinceye çeviren bir âlimdi. Matteo Ricci, Çince karakterleri Latin alfabesine uyarlamak için bir romanizasyon sistemi geliştirdi. Bu sisteme göre, Çin başkentinin Latince söylenişi Pequim olarak belirlendi. Bu ses kısa sürede diğer Batı dillerine yayıldı, İtalyancada Pequin, Fransızcada Pekin, İngilizcede Peking ve nihayet Türkçede Pekin.

20. yüzyıla girilmesiyle birlikte, kentin sıkça el ve isim değiştirdiği bir dönem başladı Kuzey seferi sonrası kent savaş beylerinden kurtarıldı ve Çin Cumhuriyeti döneminde Beiping olarak adlandırıldı. 1937'de kenti işgal eden Japonlar Peking ismini empoze etmeye çalışsa da, 1945'te Japonlar yenilince milliyetçi hükümet kenti tekrar Beiping olarak adlandırdı. 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla kent Peking oldu. 1958 yılında ülke içinde, 1979 yılından itibaren uluslararası platformlarda Beijing isminin kullanılması kararlaştırıldı. ABD yönetimi, 1960'ların sonlarına kadar milliyetçi hükümetin kente verdiği Beiping ismine sadık kalsa da, daha sonra ABD'de de Beijing kullanımı resmiyet kazandı.

***

1909 yılının Temmuz ayında yolu Beijing'e düşen yazar ve seyyah Abdürreşid İbrahim Efendi, o dönemde Çinlilerin kente “Piçin” dediklerini yazıyor. Muhtemelen Beijing sesi bu şekilde aklında kalmış. Kentin surlarını, sokaklarını, mahallelerini gezen Abdürreşil İbrahim, şehri şöyle tarif ediyor: “Pekin kenti dünyanın en eski beldelerinden olup, medeniyetin en eski numunelerindendir.”

Programımızı son yıllarda Çin'de çok popüler bir şarkıyla bitirelim. Şarkının adı: Beijing Beijing. Müzisyen Wang Feng'in söylediği şarkıda şöyle diyor: “Gülmek için buradayım, ağlamak için, burada yaşıyorum, burada öleceğim. Burada dua edip, burada kaybedeceğim.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor