Çin ve Türkiye'yi bekleyen ortak tehlike: Yaşlanan nüfus

2016-03-01 09:55:19

Çin ve Türkiye'yi bekleyen ortak tehlike: Yaşlanan nüfus

Gerekli önlemler vaktinde alınamazsa, Çin ve Türkiye'nin yirmi yıl içinde “yaşlı ülkeler” kategorisine girecekleri belirtiliyor... Peki, nüfusu genç ve dinamik tutmak için ne gibi tedbirler alınıyor?

Türkiye nüfusu yaşlanma tehlikesiyle karşı karşıya... Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2013 yılında yüzde 7,7 olarak tespit edildi. Bu oranın 2023 yılında yüzde 10,2'ye, 2050 yılında yüzde 20,8'e ve 2075 yılında yüzde 27,7'ye yükseleceği tahmin ediliyor. Yani Türkiye 15-20 yıl içinde "yaşlı ülkeler" kategorisine girecek.

Doğu Asya'nın dramı: Gelişen ekonomi, yaşlanan nüfus

Çin'in de yer aldığı Doğu Asya bölgesi, dünyada nüfusun en hızlı şekilde yaşlandığı bölge.

Dünya Bankası Doğu Asya ve Pasifik Bölgesinden sorumlu başkan yardımcısı Axel van Trotsenburg'un uyarısı, durumun ciddiyetini gösteriyor: “Doğu Asya bölgesi şimdiye kadar gördüğümüz en dramatik nüfus değişimini yaşıyor, böyle giderse bölgedeki bütün gelişmekte olan ülkeler zenginleşmeden önce yaşlanacaklar.” (http://www.chinadaily.com.cn/china/2015-12/09/content_22669364.htm)

Çin'de 2016-2020 dönemini kapsayan 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı'ndaki önemli konulardan biri nüfus. Çin, nüfusun yaşlanmasını engellemek istiyor. Bu nedenle, yıllardır uygulanan tek çocuk politikasına son verildi, Çinli aileler için ikinci çocuk artık serbest.

Çin Sivil İşler Bakanlığı'nın verilerine göre, Çin'de 2013 yılının sonunda, 60 yaş ve üzerindeki nüfusun sayısı 202 milyon, bu sayı toplam nüfusun yüzde 15'ine tekabül ediyor. 2025 yılında 60 yaş ve üzerindeki nüfusun 300 milyona ulaşması bekleniyor. Uluslararası standartlara göre, bir ülkede toplam nüfusun yüzde 10'u 60 yaş ve üzerindeyse, o toplum “yaşlanan toplum” kategorisine giriyor.

Çin'de kısa süre sonra başlayacak İki Toplantı sırasında en önemli gündem maddelerinden biri kuşkusuz nüfus olacak. Zira Çin hükümeti, nüfusun yaşlanmasını önlemeyi, 13. Beş Yıllık Plan'ın hayata geçirilmesini sağlayacak kritik görevlerden biri olarak görüyor.

Bu hafta Çin-Türkiye İletişimi'nde bu konuya dikkat çekiyoruz...

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor