Spor filmleriyle dolu bir bahar olacak

2019-10-28 11:49:10 CRI

Spor filmleriyle dolu bir bahar olacak

Hong Konglu yönetmen Chen Kexing, Çin Kadın Voleybol Takımı'nın eski baş antrenörü Chen Zhonghe ve takımdaki voleybolcular, 6. İpek Yolu Uluslararası Film Festivali'nin odağı haline geldi. Chen Kexing'in yönettiği, Gong Li'nin başrolünde oynadığı “Çinli Kadın Voleybolcular” (Çince: Zhong Guo Nv Pai), Bahar Bayramı sırasında sinema severlerle buluşacak.

Ünlü kadın tenisçi Li Na'yı konu alan “Li Na: My Life” ve “Ping Pong ” gibi spor temalı filmler gelecek sene arka arkaya gösterime girecek.

Ping Pong diplomasisinden Çin kadın voleybol takımının başarısına kadar, spor, Çin Halk Cumhuriyeti'nin görkemli tarihinin bir parçasıdır. Ancak “5 Numaralı Kadın Basketbolcu” (Çince: Nv Lan Wu Hao,İngilizce: Woman Basketball Player No.5) gibi klasik filmler hariç, Çin'de spor konulu filmler çok azdır. Hong Konglu yönetmen Dante Lam'in yönettiği bir boks şampiyonunu konu alan “Unbeatable”nin gişe geliri sadece 100 milyon yuan civarındadır.

Sporcuların sinemayı anlamamaları, sinemacıların ise sporu bilmemeleri, Çin yapımı spor filmlerinin karşılaştığı önemli bir zorluktur. Chen Kexin, kısa süre önce düzenlenen İpek Yolu Film Festivali'nde, “Çinli Kadın Voleybolcular” filminin kariyerinde en fazla zorlukla karşılaştığı film olduğunu söyledi. Chen, “çekimde çok sayıda voleybolcu antrenörü bana yardım etti. Çünkü voleybol hakkında profesyonel bilgim yoktur.” ifadesini kullandı.

Çin kadın voleybol takımı, ülkenin kuruluşunun 70. yılında antrenör Lang Ping liderliğinde dünya şampiyonluğuna ulaştı. Ünlü oyuncu Gong Li bu filmde antrenör Lang Ping'i canlandırdı.

Filmin çekimleri sırasında çok sayıda voleybol antrenörü sete davet edildi. Bazı eski sporcular filmde çeşitli roller aldı.

Çinli kadın voleybol takımının eski baş antrenörü Chen Zhonghe, son 40 yılda Çin kadın voleybol takımında yer almış birkaç nesilden oyuncuların hikayelerinin iki saatlik filmde gösterilmesinin son derece zor olduğuna işaret ederek, yönetmen Chen Kexin'in mükemmel bir film ortaya çıkaracağını inandığını dile getirdi.

Film aynı zamanda Çin halkının dayanışma içinde çaba harcayarak zorlukları aşma iradesini de yansıtıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor