Urumqi'de kiralık sahne elbiseleri pazarı

2019-10-14 17:45:27

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü, dans ve şarkı memleketi olarak bilinen Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin çeşitli yerlerinde zengin içerikli sanat gösterileriyle kutlandı. Çeşitli sahne elbiseleri pazarda kiralığa çıkarıldı. Özellikle Çin motifleri taşıyan sahne elbiseleri halk arasında yoğun ilgi gördü.

Kısa süre önce Xinjiang'ın merkezi Urumqi'deki Huifeng Ticaret Merkezi ve Jinquan Plaza'da yer alan kiralık elbise pazarını ziyaret ettik. Çok sayıda dükkan sahibi bize, geçen Eylül ayında sahne elbiseleri siparişlerinde büyük artış görüldüğünü, siparişler arasında kırmızı abiye, Zhongshan ceketi, Han stili elbise, el nakışlı elbise gibi Çin motifleri taşıyan sahne elbiselerinin çoğunluğu oluşturduğunu, önceden sipariş verilmediği takdirde elbiselerin sağlanamadığını anlattı.

Bir kiralık elbise dükkanının sahibi Zong Fuling şöyle konuştu:

“Bayram tatili öncesi kollektif gösteriler önemli yer tutarken, 20 takımı aşkın kırmızı elbise siparişi aldım. Çok sayıda elbiseyi kiraya verdim. Bayram sırasında düğün kıyafeti kiralayanların sayısı da çoktu. Ayrıca Çin stili kırmızı elbise ve ejder desenli elbiseler çok sayıda yeni müşterinin ilgisini çekti.”

Xinjiang Xiaomaodou Kültür ve Medya Anonim Şirketi Müdürü Lu Yanglin'in verdiği bilgiye göre, Çin kırmızısı, yiv tasarımı, şakayık deseni gibi Çin unsurlarını taşıyan kıyafetler müşterilerin büyük beğenisini kazandı. Şirket milli bayramı karşılamak için erkenden Kızıl Ordu sahne kıyafeti, klasik sahne kıyafeti ve Çin tarzındaki kıyafetleri satın aldı. Satın alınır alınmaz kıyafetlerin hepsi bayram öncesi kiraya verildi ve kıyafetler iade edildikten sonra dükkanda askıya asmaya vakit kalmadan tekrar kiraya verildi.

Xinjiang'da gittikçe çok sayıda kişi, sanat etkinliklerinin kiralık elbise pazarlarına getirdiği yararlardan faydalanıyor. Zong Fulin, “Bu yıl kiralık elbise pazarında durum geçen yıla göre çok daha iyi. Buraya gelip elbise kiralayanların çoğu sanatseverlerden oluşuyor. Onların arasında genç öğrenciler de var. Halkın yaşam seviyesinin yükselmesiyle birlikte ilgi duydukları alanlar da genişliyor” dedi.

Lu Yanglin, sahne kıyafetleri kiralamanın dışında, çok sayıda gencin dükkana gelip Han stili elbiseleri seçip denediklerini ve hatta satın almak istediklerini belirtti. Lu; “Çok sayıda genç Han stili elbiseleri giyerek sergilemeyi istiyor. Ayrıca çok sayıda kişi de bu elbiselerle sanatsal fotoğraflar çektirmeyi seviyor.” ifadelerini kullandı.

Günümüzde, Urumqi sokaklarında nakışlı Han stili elbise, Zhongshan ceketi gibi geleneksel kıyafetlerle modern tasarımlı kıyafetlerin kaynaşmasından oluşan sokak manzaralarına sık sık rastlanıyor. Bu tür kıyafetler yeni moda haline geldi. Ayrıca kiralık kıyafet dükkan sahipleri gittikçe artan piyasa talebini karşılamak amacıyla Çin özelliklerini yansıtan daha çok kıyafetleri tasarlamaya çalışıyor.

Lu Yanglin, “Moda durumuna göre kıyafetlerde daha çok Çin motiflerini yansıtmaya çalışıyorum.” diyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor