Çin vatandaşlarının 70 yılı

2019-09-30 16:15:37 CRI

Çin'de üniversiteye giriş sınav sistemi 1977 yılında yeniden uygulanmaya başladı. Geçen 40 yılda 200 milyon kişi üniversiteye giriş sınavı sayesinde kaderini değiştirdi. O yıl sınava katılan bir internet kullanıcısı, “sınava katılanlardan biriydim. Eğer bu sınav olmasaydı şimdi geldiğim noktada olmazdı” diye yazdı. Bu mesajın altında 6 bin destek yorumu yer alıyor.

1988 yılında tüm Çinlilerin dikkatini çeken, Yangtze Nehri havzasında meydana gelen sel felaketi halâ birçok insanın hafızasında. Bir internet kullanıcısı o döneme dair hatırasını şöyle aktardı: “1998 yılında sel çekilince mücadele çalışmasına katılan askerler de ayrıldı. O gün anne babamın dükkânındaki her şey yerel sakinler tarafından satın alındı ve askerlerin bindikleri kamyonlara atıldı. Daha sonra bir şiirde ‘halkın yemekleri ve çorbaları sevdikleri askerlere sunulur' dizesini okuyunca, hemen 1998 yılını hatırladım.” Diğer bir internet kullanıcısı selle mücadeleye katılan bir asker olarak komutanından aldığı emri bugün bile iyi hatırlıyor: “Ölsek de, bu baraj setinde öleceğiz.”

Diğer unutulmaz hatıralar arasında, 2008 yılında Çin'i ciddi şekilde etkileyen buz ve kar felaketinde Guangzhou garında aniden rahatsızlanan bir kadının yolcuların elbirliğiyle elden ele taşınarak dışarıya çıkarılması, 2008 yılında başlatılan yüksek hızlı tren ağının inşası yer alıyor.

Çinli internet kullanıcılarının 6 milyon kelimelik cevap ve yorumları, Çin'in, her şeyden yoksun bir ülkeden dünyanın ikinci büyük ekonomisine geldiği yolu anlatan bir destan sayılır.

İnternet kullanıcılarının anavatana içten dilekleri

“Çin'in spor tarihinde seni en çok heyecanlandıran yarışma hangisidir?”

Bu soruya Çinli internet kullanıcıları 2500'ten fazla cevap yazdı. Bir internet kullanıcısı, 70 yılda insanları heyecanlandıran çeşitli yarışmalar olduğunu, ancak anahtar kelimelerin “milli bayrağın göndere çekilmesi” ve “milli marşın okunması” olduğunu yazdı.

70 yılda Çin'de büyük değişimler meydana geldi, bu süreçte bestelenen bazı şarkılar zamanı aşarak insanların kalbinde kaldı. Verilere göre, internet kullanıcıları arasında en çok yankı uyandıran şarkılar şunlar: “Benim Anavatanım”, “Anavatanı Övmek”, “Gönüllüler Marşı” ve “Anavatanın 7 Oğlu”...

Ankete verilen cevaplarda “biz”, “anavatan” ve “Çin” kelimeleri, en çok kullanılan kelimeler oldu.

Bir vatandaş, vatanseverliğin soyut bir kavram ve boş bir laf olmadığını vurguladı. Çok sayıda vatandaş, anavatanın kalkınmasına tanıklık ettiğini dile getirdi. Örneğin ülkenin uzay projesine katılanlar için “Shenzhou”, “Tiangong” ve “Chang'e” en önemli kelimelerdir.

Bir vatandaş, “Bu yıl 70. yılımız onuruna soru-cevap etkinliği düzenlendi. Bu etkinlik mutlaka devam edecek, çünkü Çin de kalkınma yolunda ilerleyecek. Şimdiden merak ediyorum, Cumhuriyetin 80., 90. ve 100. yıldönümlerinde ne gibi cevaplar vereceğim?” diye yazdı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor