Çin vatandaşlarının 70 yılı

2019-09-30 16:15:37 CRI

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasının 70. yıldönümü coşkuyla kutlanıyor.

Geleneksel Çin kültürüne göre, 70 yaşına giren birisi için büyük bir kutlama yapılırdı, çünkü eski zamanlarda yaşam koşulları yetersiz olduğu için insanın 70. yaşına girmesi kolay değildi. 70 yaş “eskiden beri nadir bir yaş” olarak biliniyordu. Birisinin doğum gününde 70 yıl vurgusu yapılır ve o kişinin daha uzun yaşaması dileğinde bulunurdu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70 yılına sıradan halk nasıl bakıyor?

Bunu öğrenmek için Xinhua haber ajansı “Merhaba Çin! Soru-Cevapla 70 Yıl” adlı bir anket düzenledi.

Ankete Cumhuriyet Madalyası ve Nobel Tıp Ödülü sahibi Tu Youyou, ünlü yönetmen Zhang Yimou, Çin'in ilk masa tenisi grand slam şampiyonu Liu Guoliang, film yıldızı Hu Ge ve bilgi paylaşım sitesi Zhihu'nun kurucusu Zhou Yuan katıldı. 5 ünlü isim internet kullanıcılarına 5 soru yöneltti ve kendi cevaplarını da ekledi. Ankete 500 milyon kişi katıldı, 30 bin cevap geldi. 6 milyon kelimeyi aşan bu cevaplar, cumhuriyetin 70 yılının güzel bir analizi oldu.

İnternet kullanıcılarının etrafındaki hikâyeler

Adı geçen 5 ünlü isimin yönelttiği 5 sorular şunlardı:

Hayatını değiştiren şey nedir? Hangi şarkı seni gözyaşlarına boğdu? Seni en çok heyecanlandıran yarışma hangisiydi? Üniversiteye giriş belgesini almak nasıl bir duygu? Bir Çinli olarak en çok gurur duyduğun an hangisiydi?

Bu 5 soruya internet kullanıcıları kendi deneyimlerinden yola çıkarak cevaplar verdi. Bir vatandaş, internet kullanamayan anne babası adına cevap yazdı. Anne ve babası 1950'li yıllarda başkent Beijing'in banliyösünde dünyaya geldi. O zaman gaz lambası ve mum yakmak bile lüks olduğu için pek kullanılmıyordu; okula gitmek için 5 kilometre yürümeleri gerekiyordu. Buna rağmen haline şükrediyordu, çünkü anne babalarının okula gitme şansı bile yoktu. Bu vatandaşın anne babası için hayatı değiştiren olay ilk kez elektrik kullanmaları ve her gün pilav yemeye başlamaları oldu.

Buna benzer çok cevap var. 800 kelimeden uzun yorumların sayısı bin 300'ü aştı. Çok sayıda internet kullanıcısı, Halk Cumhuriyeti'nin doğum gününü içtenlikle kutladı.

Wang Ruien adlı bir internet kullanıcısı, “Hangi şarkı seni gözyaşlarına boğdu?” sorusunu görünce hemen ABD'de bir Bahar Bayramı geçirirken yaşadığını hatırladı. Wang Ruien, tek başında evde “Benim Vatanım” şarkısını dinlerken “bir nehir dalgalı, geniş” cümlesini duyduğunda, pencere dışındaki Mississippi Nehri'ne baktığını ve memleketindeki İnci Nehri'ni hatırladığını, aniden kalbinde sıcak bir şey hissettiğini söyledi...

İnternet kullanıcılarının tarihle ilgili hatırları

Bir internet kullanıcısının dedesi ömrü boyunca bir arazi sahibi için keçi besledi, yaşamı köyün etrafındaki 15 kilometrekarelik alanla sınırlıydı. Babası liseden mezun olduktan sonra köye öğretmen olmaya döndü, yaşam alanı kasabanın 50 kilometrekarelik yüzölçümü oldu. İnternet kullanıcısı ise bir azınlık etnik gruba mensup bir vatandaş olarak yaşadığı dağlık bölgeden çıkıp başkent Beijing'deki bir teknolojik araştırma kuruluşunda çalışıyordu. İnternet kullanıcısı, ailesinin Çin'in hızlı gelişiminin bir örneği olduğunu yazdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor