Müzik hazinesi: Zeng Hou Yi müzik çanları

2019-09-16 20:29:15 CRI

Çin ile yabancı ülkeler arasındaki kültür elçisi

Zeng Hou Yi çan takımının ilk replikası 1983 yılında testten geçti, replika eseri hem dış görünüş hem de ezgi bakımından orijinal eserin düzeyine ulaştı. 1984 yılında Ulusal Bayram sırasında replika çan takımı Beijing'e gönderilerek bayram kutlamaları sırasında ulusal senfoni gösterisi sunuldu.

Çan takımı Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonraki önemli olaylara tanıklık etti, Çin ile dünya arasındaki mesafeyi kapattı. Onlarca ülkede gerçekleştirilen gösterilere katılan çan serisi büyük ilgi gördü, birçok ülkenin lideri bizzat çalmayı denedi.

Uluslararası Müzeler Konseyi'ne (ICOM) bağlı Çalgı ve Müzik Koleksiyonu Komisyonu üyesi, New York'taki Metropolitan Museum of Art'ın çalgılar bölümü direktörü Elizabeth Bradley, geçen yıl Temmuz ayında çan takımıyla 2. kez buluşma fırsatına kavuştu. Bundan çok memnun olan Bradley, “Çan takımı, dünya halkının Çin'in eski müziğini tanıması için en iyi araçlardan biri. Müzik ve yazılı karakterlerle insanlığın müzik hatırasını muhafaza eden çan takımı, dünya mirası unvanına layıktır.” diye konuştu.

Son 10 yılda Zeng beyliğiyle ilgili olarak yapılan arkeolojik araştırmalar sonucu, adı olan 13 marki ve 21 bey tespit edildi. Araştırmalar devam ediyor.

Zeng Hou Yi çan takımının keşfedildiği yer olan Leigudun mezarlığı sitesinde ulusal düzeyde bir arkeolojik park inşa ediliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor