Çin sinemasının 70 yılına bakış (2.bölüm)

2019-09-16 20:27:24 CRI

Çin sinemasının 70 yılına bakış (2.bölüm)

1990'lı yıllarda Çin sineması

1990'lı yıllarda bazı seçkin filmler çeşitli uluslararası film festivallerinde ödüller aldı. Çin sineması, dünyaya adım atma rüyasını gerçekleştirdi.

1990'lı yıllarda tarihi ve sosyal gerçekleri yansıtan temalı filmler ortaya çıkmaya başladı. Yönetmen Ye Daying'in “Kırmızı Kiraz”(Hong Ying Tao, Red Cherry)adlı filmi, temalı filmlerin başarılı bir örneği haline geldi.

1991 yılı Çin Komünist Partisi'nin kuruluşunun 70. yıldönümü, 1993 yılı Faşizme Karşı Zafer'in 50. yıldönümü ve 1999 yılı Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. Yıldönümü dolayısıyla çekilen temalı filmler, ulusal gurura hitap eden filmlerde bir sıçrama yaşanmasına neden oldu.

Temalı filmlerin beraberinde, izleyicilerin eğlence talebini karşılamak için çekilen ticari filmler boy göstermeye başladı.

1998 yılından sonra yönetmen Feng Xiaogang'ın yeni yıl filmleri, 1990'lı yıllardaki ticari filmlerin tipik örnekleridir.

Feng Xiaogang'ın 1997 yılında çektiği "Rüya Fabrikası" (The Dream Factory) ile bundan sonra yönettiği "Ya Orada ol, Ya Dürüst Ol" (Bu Jian Bu San, Be There Or Be Square) ve "Özür Dilerim Canım" (Sorry Baby) adlı filmler, halkın ortalama beğenisine sunduğu üç komedi filmiydi. Daha sonra Çin'in ana kesimindeki izleyiciler onun "yeni yıl filmi" konseptine hayran oldu. İzleyiciler, 1990'lı yıllardan beri her yıl sonunda Feng Xiaogang'ın yeni yıl ve Bahar Bayramı dolayısıyla çektiği "komedi filmlerini" dört gözle beklemekteydi.

Feng Xiaogang'ın kendisi, Çin'in gişe çekiciliğine büyük katkı yaptı. Feng'in yeni yıl filmi, Çin filmlerinin ticarileştirilmesinde rol oynayan yeni yıl pazarında kendine özgü özellikleriyle bir marka oldu.

Altıncı nesil yönetmenler

Bununla birlikte, sanatsal filmlere odaklanan altıncı nesil yönetmenler ortaya çıkmaya başladı. Bu genç isimler, içerideki izleyicilerin dikkatini çekmeden önce yabancı film festivallerinde ödüller aldılar, adlarından söz ettirdiler.

Bunlardan yönetmen Zhang Yuan'ın 1990 yapımı “Anne” ( Ma Ma) İngiltere'de Edinburgh Uluslararası Film Yorumcuları Derneği ödülüne layık görüldü. Wang Xiaoshuai'nin 2001 yapımı “Beijing Bisiketi” (Beijing De Dan Che, Beijing Bicycle) Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı Ödülü'nü kazandı. Jiang Wen'in “Güneşli Günler” (Yang Guang Can Lan De Ri Zi, In the Heat of the Sun ) 1994 yılında Venedik Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü elde ederek “Time ”gazetesi tarafından 1994 yılında dünyanın en iyi 10 filminden biri seçildi.

1990'lı yıllardan bu yana, Çinli film yapımcılarının eserleri yavaş yavaş Batılıların gözünde Çin'in çağdaş kültürünün temsilcisi haline geldi.

1999 yılı, Çin sineması için ödüller yılıydı. “Bir Eksiği Olmaz” (Yi Ge Dou Bu Neng Shao, Not One Less) ve “17 Yıl” (Guo Nian Hui Jia, Seventeen Years) , Venedik Film Festivali'nde, “Dağlardaki Postacı” (Na Shan Na Ren Na Gou, Postmen In The Mountains) ve “Duş” (Xi Zao, Shower) ise sırasıyla Montelimar ve San Sebastian Film Festivallerinde ödül kazandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor