Gece hayatı ve “gece ekonomisi”

2019-08-26 20:57:44 CRI

Gece hayatı ve “gece ekonomisi”

Günbatımından sonra kentlerin sokaklarında ışıklar yanmaya başlıyor, gece hayatının perdesi açılıyor... Sokak restoranlarından tekne turuna, müze ziyaretinden hayvanat bahçesi gezisine kadar, Çinlilerin gece hayatı gittikçe zenginleşiyor. Hayatımıza yeni bir “gece ekonomisi” giriyor.

Bu yıl başında Beijing, Shanghai ve Tianjin başta olmak üzere bazı Çin kentleri “gece ekonomisini” geliştirmek için kolları sıvadı. E-ticaret devi Alibaba'nın yayımladığı, “Gece Ekonomisi Raporu”na göre, gece ekonomisi, kentlerin canlılığını artıran, güçlü bir iç pazar tesis edilmesine büyük katkı yapan yeni bir destek gücü oldu.

Önce alışveriş, sonra uyku!

Alibaba'nın hazırladığı rapora göre gece saat 9 ila 10 arası, grubun online satış platformu Taobao'da en çok alışveriş yapılan zaman aralığıdır. Gece tüketimi günün toplamının yüzde 36'sını oluşturuyor.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, kentli sakinlerin tüketim alışkanlıklarıyla ilgili bir ankete göre, tüketimin yüzde 60'ı gece saatlerinde gerçekleşiyor, büyük alışveriş merkezlerinde akşam saat 6 ila 10 arasındaki satış miktarı günün yarısını aşıyor.

Son yıllarda tüketim seviyesinin yükselmesiyle, Çinli vatandaşların gece saatlerinde yaptığı tüketim yıldan yıla artıyor. Alışveriş, yeme içme, turizm ve eğlence kentlerde tüketimi artıran bir güç haline geldi.

“Gündüz gecenin güzelliğini bilmez.” Gündüzün manzarasına göre, gece hayatı farklı bir güzellik taşıyor. Banka kartı sistemi UnionPay'in bağlı olduğu ChinaUMS'nin verilerine göre, bu yıl 1 Mayıs'ta başlayan 3 günlük tatilde gece tüketimi günün yüzde 30'una yaklaştı, geçen yılın aynı dönemine göre 4 puan artış gerçekleşti. Başkent Beijing'in merkezinde bulunan Wangfujing Caddesi gibi ünlü turistik yerlerde saat 18 ile ertesi sabah saat 6'ya kadarki sürede kültür ve eğlence gibi hizmet tüketimi yüzde 15 arttı. Gece turizmi Çinli vatandaşların yeni favorisi oldu.

Gece tekne turu, çok sayıda turistin gözdelerinden biri. 17 Temmuz'da Shandong eyaletinin merkezi Jinan kentindeki Baotuquan Parkı'nda tekne turu başlatıldı. Tura katılan bir turist, Daminghu Gölü ve tarihi kenti çevreleyen surları görebiliyor. Bir turist CRI muhabirine şunları söyledi:

“Çok güzel. Daminghu Gölü ismini çoktan duymuştum, ancak gezme fırsatım olmadı. Nihayet bugün geldim, bugünkü tekne turu buraya kadar, şimdi biraz yürüyeceğim. Yarın gündüz tekrar geleceğim, bir daha gezeceğim.”

Gece lezzetleri

Gece manzarasının yanı sıra, güzel yemekler de gece hayatının olmazsa olmazlarından. İstatistiklere göre, 2018 yılında geceleyin yeme içme tüketimi bir önceki yıla kıyasla yüzde 47 arttı. Hayat temposunun hızlandığı bugünlerde, birkaç arkadaşla buluşup beraber hafif yemekler yemek, kent sakinlerinin üzerlerindeki psikolojik baskıyı hafifletmesi için uygun bir yöntem sayılıyor.

“Gündüz herkesin çalışma temposu nispeten yoğun, herkes meşgul. Sadece gece rahatlamaya zaman oluyor, bu vakitte hafif yemekler yenebilir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor