“Eski çağlardan gelen soylular”: Shui etnik grubu

2019-08-19 16:43:49 CRI

Parkın içinde eski bir köy var, adı Gulu köyü. Otantik bir Shui köyü olan Gulu köyünde dik bir yamaç bulunuyor, yamaçta düzensiz şekilde koyu renkli taşlar gözüküyor. Yumurta şeklindeki yuvarlak taşlar çok sert ve kaygan olan yüzeyleri ağacın büyüme halkasına benzeyen izlerle dolu. Yerel halk, “Her 30 yılda taş yumurtalardan biri düşer” diyor. Köyde tarihin farklı dönemlerinden kalma 68 adet taş yumurta korunuyor. Bugün bir taş yumurta “doğum yapılacak tarihe” girmiştir.

Shuilerin ilginç gelenekleri

Sandu ilçesindeki Shui kadınlar at kuyruğundan saçlarla nakış yapmada ustalar, en çok becerikli kadınlar ise Zhonghe (Conhı) kasabasında bulunuyor. Ancak bu tür nakış sanatının ne kadar uzun bir tarihe dayandığı, Shuilerin tarihi kayıtlarında yazılmadı. Nakış tekniğini, Shui kadınların nesilden nesle aktardığına inanılıyor. Shuilerin geleneksel bayramında erkekler at yarışı yaparken, kadınlar ise at kuyruğundan işlenen geleneksel kıyafetler giyerek bayram etkinliklerini izleyip katılıyor.

Sandu ilçesindeki Shui vatandaşları balık yemeyi ve içki içmeyi sever, ayrıca ekşi ve acı yemekleri tercih eder. Ekşi yemekler, Libo ilçesindeki Shuilerin vazgeçilmezlerinden biridir.

Libo'da bir atasözü var; “3 günde bir öğün ekşi yemezsen, yürürken bacağın titrer.” Buradaki ekşi yemek, ekşi balık çorbasını ifade ediyor. Bu çorbalı yemek bugün Çin genelinde çok meşhurdur. Balığın ekşi suyun içinde pişirilmesiyle elde edilen bu lezzet, her Guizhou restoranında bulunuyor ve en çok beğenilen yemek türlerinden biri olarak ilgi görüyor.

Ekşi su, ilk başlangıçta içki yapılırken en son kalan suyun kaynatılmasıyla elde ediliyordu, daha sonra sıcak pirinç çorbasının doğal şekilde mayalanmasıyla veya malzemelerin kendi ekşi tadıyla kazandırılıyor. Ekşi balık çorbası, uzun zaman önce Guizhouluların en sevdikleri yemek türü oldu.

Ormanlık alan oranı yüzde 65'i bulan Libo ilçesi

Libo, Guizhou eyaletinin denize en yakın noktasında yer alıyor. Buranın habitata uygun iklimi var, hava kışın soğuk olmaz ve yazın serin olur, orman oranıı yüzde 65 seviyesindedir.

Libo, dünya doğal mirası ve dünya biyosfer koruma alanı (WNBR) gibi iki unvanla ünlüdür. “Dünyanın zümrüdü” olarak adlandırılan Libo'da büyük ve küçük 7 kemerli köprü ve Maolan orman parkı vardır.

İki 7 kemerli köprü, Libo otoban geçiş ücreti noktasına 10 dakika sürüş mesafesinde. Büyük 7 kemerli köprü 1840 yılında inşa edildi ve daha sonra sel felaketiyle yıkıldı. Bugün köprü üzerinden karayolu döşendi. Burası damlataşları, yeşil ağaçlar ve 3 mağarayla ünlüdür.

Küçük 7 kemerli köprü Xiangshui (Şiangşuey) nehri üzerinde kurulu. Bir turist bu nehirde tekne turu yaptığında nehrin kıyılarında Buyi etnik grubuna özgü evleri ve şelaleleri görebilir. 3 kilometre uzunluğundaki nehirde 68 şelale ve 20 derin gölet bulunuyor.

Maolan, Çin'in güneyinde Karst peyzajının çekirdek bölgesidir. Buradaki dağ, su, orman, mağara, şelale ve taşlar, karst peyzajının mükemmel örnekleridir. Burada yaşayan Shui, Buyi ve Yao gibi etnik gruplar, bin yıldır güneşin doğuşuyla kalkar ve tarlaya gider, güneşin batışında eve çekilip dinlenir. Bin yılda etnik grupların özgün kültürleri yaratılmıştır.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor