“Eski çağlardan gelen soylular”: Shui etnik grubu

2019-08-19 16:43:49 CRI

“Eski çağlardan gelen soylular”: Shui etnik grubu

Çin'de 56 etnik grup yaşıyor; Shui (Türkçe okunuş Şuey) bu etnik gruplardan biri.

Shui etnik grubu, geçen bin yılda nice tarihsel tecrübeler atlattı. Çin'i bir bütün olarak tarihte ilk kez birleştiren Qin (M.Ö. 221-207) ordusuna direnen Shui etnik grubu, su felaketiyle mücadele, Yunnan-Guizhou Yaylasında kendi nüfuzunu artırmak için topraklarını genişletme, bir çok kez göç etme gibi deneyimler yaşamıştır ve “eski çağlardan gelen soylular” olarak adlandırılmaktadır.

Shui, renkli kültüre sahip bir etnik gruptur, yarattıkları Shui Yazısı “resim yazının canlı fosili” olarak biliniyor. At kuyruğundan tüylerle yapılan nakış, “saray nakşının yaşayan örneklerinden biri” unvanına sahiptir. Shuilerin 49 günlük Duan Bayramı, dünyadaki en uzun bayramlardan biridir...

Shuilerin memleketi: Sandu

Shui etnik grubu esas olarak Guizhou (Gueycou) eyaletine bağlı Sandu Shui Özerk ilçesinde yaşıyor. Ülkenin tek Shui özerk ilçesi olan Sandu, Shui etnik grubunun manevi yurdudur. Çin'de Shui nüfusunun yüzde 67'si Sandu'da yaşıyor. Kalanların bir kısmı ise Sandu'ya komşu Libo ilçesinde bulunuyor. Bu nedenle Shui etnik grubunu tanımak için Sandu ve Libo'ya gitmek gerekiyor.

Uzun zaman boyunca Shui etnik grubunun yaşadığı dağlık bölgeler fakirdi, oralarda üretilen organik tarımsal ürünlerin dışarıya gönderilip satılması zordu. Guizhou eyalet yönetiminin yürüttüğü otoban projelerinden biri olarak, Sandu ile Libo arasında otoban inşa edildi ve bu yol kısa süre önce hizmete girdi. İki ilçe arasındaki yolculuk süresi 2 saatten 50 dakikaya indirildi.

Bu otobanın iki ilçede yoksullukla mücadele çalışmasına yararlı olacağı belirtiliyor. Otoban, iki ilçenin kırsal manzaraları ile turizm kaynaklarını birleştirerek bir turizm şeridi oluşturmuştur.

Sandu-Libo otobanının başlangıcı Sandu ilçe merkezi yakınında. Burada geçiş ücret noktasından çıkıp 321 numaralı otoyola geçerek 10 dakika içinde Duliu Nehri turistik bölgesine varılır.

Duliu nehrinin iki kıyısında dağlar dizili, zikzak çizerek uzanan nehirde akıntı oldukça hızlı. Dağlarda Shui, Miao ve Dong etnik gruplarının evleri bulunuyor. Burada eski kent surları, Shuilerin atalarına ait taştan mezarlar gibi tarihi eserlere sıkça rastlanabiliyor.

Duliu Nehri Guizhou eyaletinin ulaştırma tarihinde önemli bir yer tutuyor, özellikle Qing Hanedanından Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilk 50 yılına kadar, Yunnan ve Guizhou'ya özgü ürünlerin diğer bölgelere satışı, denize kıyısı olan Guangdong ile Guangxi bölgelerinden tuzların getirilmesi, Duliu Nehriyle gerçekleştirildi.

Duliu Nehri bölgesine 10 kilometre mesafede Yaoren Dağı ulusal ormanlık parkı bulunmaktdır.

Parkın çoğu doğal ormanla örtülü. Parkta devlet koruması altında bulunan gingko gibi bitkiler ve leopar gibi hayvan türleri bulunuyor. Shuiler dağın yüzey şekline dayanarak inşa ettikleri evlerde oturuyorlar. Kapalı veya yağmurlu günlerde tepeler bulutların içine gömülüyor, güneşli günlerde bile öğle saatlerine kadar dağların yukarı kısmı bulutlarla örtülü oluyor, dağlarda küçük büyük şelaleler göze çarpıyor. Parkın en yüksek yeri olan Yaoren tepesi, gündoğumu ve bulut yığınlarını izlemenin en ideal mekanıdır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor