60 yıla ve 3 kıtaya yayılmış bir sinema kariyeri: Zhou Caiqin

2019-08-19 16:42:10 CRI

Ancak dayanmayı bilmişti, kariyerine ABD'de sürdürmeye karar verdi. Öncelikle küçük kardeşinin açtığı Mr. Chow lokantasında servis yapan Zhou daha sonra da sırayla daktilograf ve Harvard Üniversitesi'nde kütüphaneci olarak çalıştı.

Tiyatrodan hiç vazgeçmeyen Zhou, bir yandan çalışıyordu, diğer yandan tiyatro topluluğunun seçmelerine katılıyordu. “Oresteia” ve “The Scarlet Letter” gibi tiyatro yapıtlarında başrol aldı.

Daha sonra Tufts Üniversitesi'nin tiyatro akademisinde okumaya başladı. Okulda eğitim gören Zhou, aynı zamanda diğer öğrencilere oyunculukla ilgili deneyimleri paylaşmaya çalıştı.

1981 yılında Beijing'e gelip Çin Merkez Tiyatro Akademisi'nde 5 ay öğretmenlik yapan Zhou Caiqin, daha sonra kendi biyografisini yazarak yeniden halkın önüne çıktı. Özellikle 1993 yılında “Joy Luck Kulübü” (Orijinal adı: The Joy Luck Club) içindeki performansı, Zhou'yu son derece tanınmış hale getirdi.

ABD'de Golden Globe Ödülü'ne layık görülen ilk Asya kökenli oyuncu Sandra Oh, “Çok sayıda Asya kökenli Amerikalı ‘Joy Luck Kulübü' filminse Tsai Chin'in canlandırdığı anneyi görünce sanki kendi annelerini görmüş gibi oldular.” diyor.

1998 yılında 62 yaşındaki Zhou Hollywood'a geçerek oyunculuk hayatında yeni bir sayfa açtı.

Bu dönemde “Uzun Ömür, Mutluluk ve Refah” (Orijinal Adı: Long Life, Happiness & Prosperity), “Bir Geyşanın Anıları” (Orijinal Adı: Memoirs of a Geisha) ve “Sihirbazlar Çetesi” (Orijinal Adı: Now You See Me 2) gibi filmlerde rol aldı. Aynı dönemde Çin'in ana kesiminde çekilen “Kızıl Köşkün Rüyası” (İngilizce adı: The Dream of the Red Chamber Çince adı: Hong Lou Meng) filminin yeni versiyonunda oynadı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor