Çinli ve Türk yönetmenlerin diyaloğu

2019-07-08 16:11:17 CRI

Çinli ve Türk yönetmenlerin diyaloğu

Kuşak ve Yol girişiminin (BRI) ilerletilmesine paralel olarak son yıllarda Çin ve Türkiye'nin sinema alanındaki işbirliği de derinleştiriliyor.

Ortak çekimler de artıyor. Kısa süre önce düzenlenen Shanghai Film Festivali sırasında, Çin ve Türkiye arasındaki ilk ortak yapım olan “Magical Moment”i yöneten Çinli yönetmen Tang Xiaobai ve Çin-Türkiye ortak yapımı “Aşçı ve Prenses”i yöneten Türk yönetmen Ezel Akay'la röportaj yaptık.

İki yönetmen, filmleriyle ilgili son gelişmeleri aktardı.

Çinli kadın yönetmen Tang Xiaobai, yapıtları önemli uluslararası film festivallerinde gösterilen bağımsız bir yönetmen. Tang'ın “Perfect” adlı filmi 2008 yılında Venedik Film Festivali'nin Horizon Bölümü'ne aday gösterildi.

Türk yönetmen, yapımcı ve oyuncu Ezel Akay, genel yapım sorumlusu olduğu Güneşe Yolculuk ile Berlin Film Festivali dâhil, yerel ve uluslararası birçok festivalde ödül kazandı.

Tang Xiaobai, iki sene önce ortak yapım projesine başladığını ve geçen yılın sonunda film senaryosu hakkındaki çalışmayı tamamladığını söyledi. Film hikayesine değinen Tang, şunları söyledi:

“Magical Moment aşk ve macera nitelikleri taşıyan bir yol filmi. Ailesinden gelen baskılar nedeniyle evlenmek zorunda hisseden bir kadın sonunda romantik bir düğün yapmak için İstanbul'a gider, ancak düğün hazırlığı sırasında çeşitli problemler ortaya çıkmasından dolayı, bu kadın bir uluslararası örgüt için çalışan bir gönüllüyle karşılaşır. Bu gönüllünün Suriyeli mültecilere malzemeler taşıyan bir örgüt için çalışması nedeniyle, kadın karakter de tesadüfen bu harekete dahil edilir ve bundan sonra onun yaşamı, değer ve aşk düşüncesi tamamen değişir.”

Tang gelecek yıl başında filmin çekimlerini tamamlayacaklarını ekledi.

“Aşçı ve Prenses”in ön çalışmalarının bittiğini ve yapımcının elinde olduğunu kaydeden Ezel Akay film hakkında şunları söyledi:

“Çok iyi bir senaryo çıktı. Bir Çinli ve bir Hintli yazarla birlikte çalıştık. Türkiye, Çin, Fransa ve Hindistan olmak üzere dört ülkeden dört ana oyuncuyla dosya hazırladık. Yapımcılar, dağıtım, pazarlama, ortak yapımcı ayarlanması ve finansman için uğraşıyorlar. Filmim çok eğlenceli bir proje, ama fantastik bir evren de geçiyor. Yani İpek Yolu'nda geçiyor. Özellikle o yolun etrafındaki mitolojik hikayeciklerden faydalanıyorum. Selçuklu dönemindeki İskender adlı Türkmen bir aşçı ve Çinli Şaman kökenli bir Prenses, ikisi de aşçı. Birbirinden nefret ederek başladığı yolculuğunu birbirine derinden bağlanarak bitiriyorlar. İkisi de hayatta kalmak, başkalarının hayatını kurtarmak, bir dizi gizemi çözmek için yemek yapıyor. Anadolu kervansaraylarından İran'a, oradan Hindistan'a, Çin'in iç kesimlerine, en son Beijing'e uzanan bir yolculuk hikayesi.”

Yönetmen Tang Xiaobai ve Ezel Akay, karşı tarafla ilgili izlenimlere de değindi.

İki sene önce İstanbul'a gitmiş olan Tang Xiaobai: “İstanbul'un güzel manzaraları Çinlilere hiç yabancı gelmiyor, internetten Çinlilerin paylaştığı seyahat yazılarına kolayca ulaşabiliriz. Sadece manzara değil, kültürel çeşitlilik beni özellikle duygulandırdı” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor