Xinjiang'daki çalgı köyü turizme canlılık katıyor

2019-06-10 10:31:06

Satar ile dutar Xinjiang'da yaşayan Uygur etnik grubundan vatandaşlara özgü çalgıların başında geliyor. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Toksu ilçesinin Cay köyünde yaşayan Uygur milliyetinden Heyit Emin çeşitli çalgıların yapımında usta olmasının yanı sıra satar ve dutar çalıp, halk türküsü söylüyor.

65 yaşındaki Heyit Emin ayrıca çalgı yapımında köyün en yaşlı maddi olmayan kültür mirası aktarıcısı konumunda. 10 yaşından beri babasından çalgı yapmayı öğrendiğini hatırlatan Emin, böylece ailesinin üçüncü kuşak halk sanatı enstrümanı zanaatkarı haline geldiğini söylüyor.

Cay köyü sakinlerinin neredeyse yarısı halk sanatı çalgısı yapımında ustalaşmış. Cay köyü, zengin yerel özelliklere sahip el yapımı geleneksel çalgı üretimi açısından önemli kültürel yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kendisinin yaklaşık 20 farklı türde yerel enstrüman yapmayı ve çalmayı bildiğini anlatan Emin, küçüklükten beri şarkı dinleyerek büyüdüğünü, dolayısıyla kendisinin müziğe büyük ilgi duyduğunu ve çok sevdiğini belirtiyor.

Çalgı yapımı için malzeme seçiminin çok önemli olduğuna işaret eden Emin, genellikle dut ağacının tercih edildiğini aktarıyor. İyi bir çalgı yapımı için konsantre olmanın önemine değinen Emin, bir dutar üzerine desen oyulması için altı gün gerektiğini aktarıyor.

47 yıldır çalgı yapımıyla uğraşan Emin'in yaptığı çalgılar yurtiçinde hatta yurtdışında da alıcı buluyor. “Çalgı Kralı” unvanına sahip Emin'in bu tekniği öğrenmek için ülkenin dört bir yanından gelen çıraklarının sayısı gün geçtikçe artıyor.

Emin'in en gurur duyduğu çıraklarından biri olan Huşur Süleyman 25 yıldır çalgı yapımı tekniğini öğrenmeyi ve geliştirmeyi sürdürüyor. Süleyman zanaatın zorluğunu anlatırken, “Ustam bana sabırla öğretiyor, her bir aşamayı öğrenmek için 7 veya 10 gün gerekiyor hatta tam bir yıla ihtiyaç duyuluyor.” ifadelerini kullanıyor.

Süleyman deneyimini şöyle anlatıyor: “O zamanlar benim gibi bu mesleğe yeni başlayanların mükemmel bir çalgı yapabilmesi için 3 ila 5 yıllık bir zaman dilimi gerekiyordu. O yüzden bu tekniği öğrenmekten vazgeçmek istemiştim. Emin ustam beni teşvik etti. Ustamın sayesinde bugün bu konuma gelebildim. Dolayısıyla ustama teşekkür borçluyum”.

Günümüzde köyde halk sanatı enstrümanı yapımında usta olan Süleyman'ın aylık geliri yaklaşık 3 bin yuanı buluyor. Emin ustanın teşvikiyle çok sayıda kişi çalgı yapımını öğrendi veya öğreniyor. Şu an köydeki 120'yi aşkın aile çalgı yapımıyla uğraşırken, beş kişi Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin maddi olmayan kültür mirası aktarıcısı unvanına layık görüldü.

Toksu ilçe yönetimi son yıllarda köylülerin gelirlerini artırmak amacıyla yöreye özgün sektörleri geliştirme planını hayata geçirdi. Plan kapsamında turistlerin yerel çalgı, dans, şarkı ve gösterileri bizzat tanımalarına olanaklar sağlandı. Böylece daha çok sayıda turist bölgede ağırlanırken, el yapımı çalgılar da gittikçe daha çok satılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor