Şakayık çiçeğinin memleketi Luoyang'da şakayık ekonomisi

2019-05-27 15:43:53 CRI

1 Mayıs günü kutlanan Uluslararası Emek Günü'nde Çin'in Luoyang kentinde düzenlenen Şakayık Festivali turistlerin ilgisini çekti.

Şakayık kentin “kartviziti” olarak, kentin kültür, ekonomi ve ticaret sektörleriyle entegre edilerek, kentin ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunuyor.

Şakayık çiçeği

Bin yıl önce yaşamış büyük şair Bai Juyi'nin yazdığı bir şiirde şöyle diyor: “20 günde çiçekler açıp dökülüyor, kentin sakinlerini büyülüyor...”

Şiirde bahsi geçen çiçek şakayıktır. Soylu görünüşleriyle şakayık çiçeği, eskiden beri Çinlilerin en sevdiği çiçeklerden biridir. Çin'in orta kesiminde yer alan ve ülke tarihinde en eski, en çok hanedana en uzun süreyle ev sahipliği yapmış başkent olan Luoyang, uzun tarihi ve kültürel birikimlerinin yanı sıra şakayık çiçekleriyle de ün saldı.

Çin'de şakayık çiçeğinin yetiştirilmesi, 1600 yıl önceye kadar uzanıyor. M.S 7. yüzyılda kurulan Tang Hanedanı döneminde şakayık çiçeği, ilahi güzelliğe sahip “kral çiçek” olarak kabul ediliyordu. O zamandan bu yana çok sayıda hanedan gelip geçti, çağlar değişti, ancak şakayığın çiçekler arasındaki “kral çiçek” konumu değişmedi.

Şakayık, Luoyang'ın “şehir çiçeği” konumundadır. Burada yetişen şakayıklar, büyüklükleriyle, güzellikleriyle ve değişik şekilleriyle “şakayıkların şakayığı” biçiminde adlandırılarak tarihi başkent Luoyang'ın en güzel “kartviziti” olarak kabul ediliyor. Luoyang şakayıkları, bundan yaklaşık bin yıl önce ün salmaya başladı.

Luoyang Şakayık Festivali

Luoyang kentinde şakayık festivali 1983 yılından beri her yıl düzenleniyor.

Festivalin ilkinde sadece basit bir kırmızı kurdele kesme töreni düzenlendi. Ancak festivalin ilk gününde gelen 80 bin ziyaretçi, organizasyon komitesinin özgüvenini artırdı. Her dönem festival on milyondan fazla ziyaretçi çekiyor.

Festival sırasında ziyaretçiler evde yetiştirmek üzere şakayık çiçeği alır, sergilenen şakayık çiçekleri keyifle izlenir, çiçek yarışı düzenlenir.

Luoyang'ın kuzeydoğusunda yer alan Pingle kasabasının Pingle semti, şakayık çiçeği çizen köylü ressamlarıyla ünlü. Burası, Çin'de şakayık resimlerinin memleketi olarak adlandırılıyor.

30 yıldır şakayık çizen Guo Yaxiu, yerlilerin şakayık çiçeği sevme ve çizme geleneği olduğunu, çiçeği soyluluk ve mutluluğun simgesi olarak gördüklerini belirtti. Pingle semtinde bin kişi şakayık çiçeğini çizerek geçimini sağlıyor.

Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinden Liu Xiaorong, şakayık çiçeğini çok sevdiği için Pingle semtine yerleşti.

Şakayık ekonomisi

Bu yıl 37.'si düzenlenen şakayık festivalinden 3 hafta önce 282 yatırımcı heyeti Luoyang'a gidip ekonomik ve ticari etkinliklere katıldı, 80 milyar yuan değerinde 102 yatırım anlaşması imzalandı. Şakayık festivali, Luoyang'ın dış temas ve işbirliğini artırmanın önemli bir penceresi haline geldi.

Luoyang Şakayık Festivali kurulduğu ilk dönemde kent düzeyindeki bir etkinlikti, bugün ise ulusal düzeye yükseltilmiştir. Festivale paralel olarak yatırım ve ticaret fuarı düzenleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor