Asya medeniyetleri sinemayla birbirlerini tanıyacak

2019-05-13 20:00:49 CRI

Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı 15 Mayıs'ta başlayacak. Konferans kapsamındaki önemli etkinliklerden biri de Asya Film ve Televizyon Haftası. Bu hafta sırasında 2019 Asya Film Sergisi 16-23 Mayıs günlerinde düzenlenecek.

Sergi sırasında, Asya'daki 30 ülke ve bölgeden gelen 60 film gösterilecek. İzleyiciler, Asya filmlerinin çok kültürlü özelliği ve katılımcı ülkelerin bu alandaki gelişmeleri hakkında bilgi edinecek.

Bir ülkenin kültürünü anlamada en isabetli yollardan biri olan sinema, halklar arasındaki dostluğu artırmanın da önemli kanallarından biridir. 2015 yılından itibaren sinema, kültür sektörü ve kültür davasının önemli bir parçası olarak Kuşak ve Yol inisiyatifine resmen dahil edildi.

Sergi organizatörü tarafından verilen bilgilere göre, ana teması “film ve televizyonun köprü rolünün çalıştırılması, Asya medeniyetleri arasında iletişimin ilerletilmesi” olarak belirlenen Asya Film ve Televizyon Haftası, Asya'daki seçkin film yapıtlarının yaygınlaştırılması, ülkeler arasındaki iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesi, dışa açık, kapsayıcı, çoğulcu ve dayanışma içindeki bir dünyayı gösterecek.

Çin'in 1927 yapımı sessiz filmi “The Spider Cave”den, geçen sene Altın Palmiye Ödülü için yarışan Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı'na kadar çeşitli dönemlerden farklı ülkelerin filmleri gösterilecek. Bu filmler Beijing, Shanghai, Guangzhou, Chengdu ve Xi'an olmak üzere Çin'in 5 farklı şehrindeki 14 sinemada, 200 perdede gösterilecek. İzleyiciler beyaz perde aracılığıyla Asya filmlerinin tadına doyacak.

Film sergisi kapsamındaki “sinema ustaları diyalogu”, 16 Mayıs'ta Beijing'de düzenlenecek. Çin, Japonya, Hindistan ve Vietnam gibi Asya ülkelerinden gelen, aralarında Japon yönetmen Yamada Yoji, İranlı yönetmen Majid Makidi, Hint Bollywood film yıldızı Amir Khan ve ünlü Rus yönetmen Fedor Bundarchuk'un bulunduğu 14 ünlü isim, “Asya filmleri ve kültürünün aktarılması” ve “Asya filmleri ve kültür iletişimi” gibi konular üzerinde diyalog yapacak.

Yapımcılar arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla da bir forum düzenlenecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor