Vergi indirimi Xinjiang'daki yoksul ailelerin gelirlerini arttı

2019-04-29 09:50:52

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Kaşgar kentinin Maralbaşı ilçesindeki Rozigül: “Eskiden yoksul bir yaşam sürdürüyorduk, şimdi evimizin önünde çalışıp maaş sahibi olduk ve cebimizde paramız var” diyor.

Rozigül çalıştığı fabrikanın bir süredir müşterilerinden gelen sipariş sayısının artmasıyla, kendi maaşının da yükseldiğini fark etti. Rozigül'ün çalıştığı kıyafet tasarımı ve üretimi yapan Yimei konfeksiyon şirketi, Maralbaşı ilçesi Sarıbuya kasabası civarındaki üç köyde şube açarak, yerel dar gelirli ailelerden 300 kişiye istihdam sağladı.

Şirketin yetkilisi Chen Jing, “Geçen yıl şirketimiz zorluklarla karşı karşıya kaldı, genel mükellef kaydı yaptırdıktan sonra maliyetler arttı. Bunun sonucu olarak sermaye açısından bir zamanlar çok sıkıntı çektik” dedi.

Yerel vergi kuruluşunun rehberliğinde küçük boyutlu vergi mükellefi olarak kayıt yaptırdıklarını ve devletin vergi indirimi politikası sayesinde zorlukları aştıklarını belirten Chen Jing, “Mali hesaplama ve vergi bildirimiyle ilgili işlemler basitleştirildi, yılda 50 bin yuan tasarruf ediliyor. Bu yıl küçük boyutlu mükelleflerin vergiden muaf tutulmasına ilişkin standartların yükseltilmesinin ardından, işletmemizin 59 bin 700 yuandan fazla vergi indirimi elde edebileceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu. Chen Jing, ayrıca vergi giderinin azaltılmasıyla şirketin daha çok sipariş elde edebileceğinin altını çizdi.

“Aylık satışı 100 bin yuanın altında kalan küçük boyutlu mükellefin katma değer vergisinden muaf tutulması” dahil tercihli vergi muafiyeti politikalarının uygulanmasıyla birlikte, Xinjiang'daki vergi kuruluşları yoksul nüfusun iş kurup yoksulluktan kurtarılmasına destek sağlıyor. Böylece tarımsal işletmelerin yükü hafifletildi, işletmelerin üretim kapasitesini genişletip büyümesi ve yoksul vatandaşların gelirlerinin arttırılmasına yardım sağlandı.

Kaşgar'da Nan (ekmek) yapımı Xinjiang'ın Nan sektörünü yaygınlaştıran güzel bir hamle olduğu gibi, yoksulların yoksulluktan kurtarılmasını sağlayan “altın anahtar” haline geldi.

Kaşgar Nan ve Gıda Anonim Şirketi'nin yetkilisi Helil Kari: “Biz yerel eğitim müdürlüğüyle bazı okullara besin değeri yüksek Nan sağlamayı amaçlayan bir yıllık sözleşme imzaladık. Bu yılki siparişlere göre, 12 bin yuandan fazla vergi indirimi elde edeceğimizi tahmin ediyoruz. Böylece işletmemiz her çalışanın maaşına 150 yuan zam yapabiliyor. Ayrıca diğer bölgelere açılacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz.” dedi.

Xinjiang'daki yoksul bölge konumundaki Hotan ve Kaşgar'daki vergi mükelleflerinin yüzde 95'i Helil Kari gibi, küçük boyutlu mükellef konumunda. Onlar artık kendi gücüyle iş kuran ve istihdam sağlayan önemli güç haline geldiler.

Çin Devlet Vergi Genel Müdürlüğü'ne bağlı Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Vergi Müdürlüğü Parti Komitesi Üyesi, Baş Denetçi Bai Yuan konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, Xinjiang'daki çeşitli kademelerdeki vergi kuruluşlarının vergi ve idari ödemeleri azaltma politikasını iyice değerlendirerek yoksul bölgelerin kendi koşullarına uygun sektör zincirini oluşturmaya teşvik edilmesi, yoksullukla mücadele ve kırsal kesimlerin kalkınmasına yardım sağlanması gerektiğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor