Guyu sezonu başlıyor

2019-04-15 14:55:51 CRI

Guyu sezonu başlıyor

5 gün sonra baharla ilgili bir başka sezonu daha karşılayacağız; Guyu sezonu. Bu sezon, bahar mevsimindeki son sezondur.

Gu, hububat; Yu ise yağmur demek. Çinlilerin atalarının “yağmur yüz çeşit tahıl yetiştirir” ifadesinden kaynaklanan Guyu, baharın özelliklerini tam anlamıyla yansıtıyor. Normalde Qingming sezonunda kar, Guyu sezonunda ayaz biter. Guyu sezonundan sonra hava daha ılık olur. Bu durum, hububatın yetişmesine elverişlidir.

Hava hızla ısınırken yağışlar artacak

Guyu sezonundan itibaren Çin'in çoğu bölgesinde ortalama hava sıcaklığı 12 derecenin üstünde kalır ve hava hızla ısınır. Guguk kuşu şarkı söyleyerek çiftçilerin tahıl ekmeleri gerektiğini hatırlatır. Dut ağacında çavuşkuşu görülür.

Guyu sezonunda yeni dikilen tahıllar ve ağaç fidanları bol miktarda yağmura ihtiyaç duyar. Bahar yağmurunun değerini ifade etmek için eski Çinlilerin şöyle bir deyişi vardır: “Bahar yağmuru yağdan daha kıymetlidir.”

Tabiat insana cömert davranır. İnsan tam yağmura ihtiyaç duyarken Guyu sezonundan itibaren yağmur miktarı artıyor, böylece yeni dikilen çeltik türü tahıllar gerekli suyu alıyor ve iyi büyüyor. Sumercimeği yetişmeye başlar; dut ağaçlarında yeşil yapraklar çıktığından ipek böceği yetiştiricileri meşguldür. Bu sezonda çay toplanmaya da başlanıyor. Yangtze Nehri'nin güney bölgelerinde köylüler çay toplamakla meşgul oluyor ve yeni çay ürünleri piyasaya sunuluyor. Tarımsal üretim çok yoğun bir döneme giriyor...

Guyu sezonuyla ilgili çok sayıda atasözü vardır, hepsi de yağmur yağışından bahseder. Örneğin, “Guyu'da yağmur yağsa, 45 gün kuru toprak bulunmaz.” “Guyu sezonundan önce pamuk tohumu atılır” gibi atasözleri tarımsal üretimi yönlendirir.

Çin'in güney kesiminde Guyu sezonundaki yağmurun bir özelliği var, mesela yağmur yağışı gecedir, gündüzler güneşli olur. Bu durum, tahılların büyümesine elverişlidir, ancak yağmur yağışının bitmemesi ve hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle buğday tarlasında böcekler ortaya çıkar. Bu nedenle çiftçiler böcek öldürmekle meşguldür.

Bir Guyu efsanesi

Guyu ile ilgili dokunaklı bir efsane var.

Efsaneye göre, Tang Hanedanı (618-907) döneminde, Sarı Nehir'in kenarındaki seddin bir bölümü çökmüş. Sel suyu bugün Shandong eyaletinde yer alan Cao İli'ni basmış. Guyu adlı bir genç, yaşlı annesini ve ondan fazla köylüyü kurtarmış, sonra kentin surları üzerinde oturarak sel suyuna bakmış. Aniden selde bir şakayık görmüş, şakayık çiçeği sanki bir kızın pembe yüzü gibiymiş; yeşil yaprakları ise sanki “imdat” diye bağırıyormuş...

Guyu, yorgunluğunu ve açlığını unutmuş gibi hemen kendini suya atmış. Sel suyuyla mücadele eden Guyu, büyük bir ağaç dalına çarpan şakayığa ancak 6 saat sonra yetişebilmiş. Sevinçten gözyaşlarını tutamayan Guyu, zorla geri yüzmüş ve şakayığı Zhao Laoda adlı bir ihtiyara vermiş. Bahçıvanlıkla geçinen Zhao, bu çiçeği sel sularının çekilmesinden sonra mutlaka bahçesine dikme sözü vermiş.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor