Beijing'de film baharı başlıyor

2019-04-09 10:28:07 CRI

Beijing'de film baharı başlıyor

9. Beijing Uluslararası Film Festivali 13 Nisan'da başlıyor.

Festivalde Cennet Tapınağı (Tiantan) Ödülleri sahiplerini bulacak. Festivalin organizasyon komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin yapımı “Gezgin Dünya” (Çince adı: Liulang Diqiu; İngilizce adı: The Wandering World) dahil, 20 ülke ve bölgeden 15 film Cennet Tapınağı Ödülü için yarışacak.

Dünya ile insanın uyumu, güzelliklerin paylaşımı değer yargıları temelinde 2013 yılında oluşturulan Cennet Tapınağı Ödülü, dünya genelinde en seçkin filmlerin seçilmesi, dünya ülkelerinin sinema çalışanları arasındaki değişimin artırılması ve sinema sanatının gelişiminin ilerletilmesini amaçlıyor.

Beijing Uluslararası Film Festivali organizasyon komitesi genel sekreteri Wang Jue, 1 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılmış filmlerden 15'inin seçilip ödül için yarışma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Beijing Uluslararası Film Festivali'ne dünyanın 85 ülke ve bölgesinden 775 film gönderildi. Geçen sene bu sayı 659'du. Bu yıl filmleri konusu ve tarzı daha da zenginleşti. Elemelerden sonra 20 ülke ve bölgeden 15 film yarışma hakkı kazandı. Bu filmlerden 12'si yabancı film, 3'ü ise yerli yapımlar.

15 film arasında Danimarka'dan A Fortunate Man, Japonya'dan Another World, ABD'den Ben Is Back, Hindistan'dan Fear, Finlandiya'dan Happier Times, Grump, İran'dan Here, Çin'den The Eleventh Chapter ve The Wandering Earth (Gezgin Dünya) yer alıyor.

Cennet Tapınağı Ödülü'nün seçimi için ABD'li yönetmen Rob Minkoff dahil 7 uluslararası jüri üyesi bulunuyor. Film festivali organizasyon komitesi genel sekreter yardımcısı Xing Bo, 7 jüri üyesinin dünya sinemasında kıdemli isimler olduğunu belirtti. Xing'in verdiği bilgiye göre, diğer 6 jüri üyesi Şilili yönetmen Silvio Caiozzi, Çinli yönetmen Cao Baoping, Rus yönetmen Sergey Dvortsevoy, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nden kadın oyuncu Liu Jialing, İranlı yönetmen Macid Majidi ve İngiliz yönetmen Simon West.

9. Beijing Uluslararası Film Festivali'nin açılış töreni 13 Nisan'da olacak. Festival bir hafta sürecek ve 20 Nisan'da sona erecek.

Çin-Kazakistan ortak yapımı Müzisyen, film festivalinin galasında, Hindistan filmi Zero ise kapanış töreninde gösterilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor