Oscar ödülü sahibi: Domee Shi

2019-03-11 18:48:36 CRI

Oscar ödülü sahibi: Domee Shi

“Bütün dünya Çin mutfağını ve kültürünü, Çinlilerin yaşamlarındaki detayları merak ediyor, yabancılar için Çin'deki herşey merak konusu...”

Oscar ödülü sahibi Çin asıllı yönetmen Shi Zhiyu (Domee Shi), Çin'in Xinhua ajansına verdiği röportajda, animasyon filmi Bao'yu değerlendirdi.

Domee Shi'nin senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Bao, 91. Oscar ödül töreninde en iyi kısa animasyon ödülüne layık görüldü. Domee Shi, Oscar kazanan bir diğer Çinli oldu.

Domee Shi'nin kısa animasyon filminin adı Bao, Çince'de Baozi olarak da tarif ediliyor. Baozi, buharda haşlanmış çörek dolmasıdır. Filmde bir annenin, oğlunun büyüyüp evden ayrılma sürecini zor da olsa kabullenmeye çalışması anlatılıyor.

Kanada'nın Toronto kentindeki bir Çin mahallesinde geçen hikâyede Çin asıllı bir anne oğluyla birlikte yaşamaktadır. Bao adlı oğul bir gün evden ayrılmaya karar verir, annesi buna çok üzülür. Annesi Bao'ya hiç büyümeyecek bir bebek gibi titizlikle bakarken, Batı'nın kültürel çeşitliliği içinde büyüyen Bao, bu aşırı ilgi ve alakaya direnmeye başlıyor...

Yoğun Çin kültür havası yansıtan söz konusu animasyon filmi, izleyicilerin yanı sıra jüri üyelerini de duygulandırdı ve yarışmaya katılan diğer 70 filmi geçerek Oscar ödülünü kazandı.

Domee, sinema sektöründe yeni bir isim olduğunu, Oscar sahibi olmasına rağmen yarışmaya katılan tüm sinema emekçilerine büyük saygı gösterdiğini belirtti.

Domee Shi'ye göre, bir ailede anne-babanın çocuklarına olan sevgisi, ebediyen dünyanın esasıdır.

Bao filmin yemek aracılığıyla bu temayı tasvir ettiğini, bu nedenle farklı kültürel arkaplanları olan izleyicilerin yüreklerine dokunarak beğeni kazandığını dile getirdi.

Domee Shi, “Çocuk veya anne baba olan herkes için, aile sevgisi yeri doldurulamaz bir duygudur” diye konuştu.

Domee Shi, duygusal tema ve Çin'e özgü kültürel hava birleşince, Bao filminin başarısına zemin hazırlandığına, filmdeki karakterlere ve arkaplana yoğun Çin kültür havası yansıtıldığına dikkat çekti.

Çin'de sinema sektörüne değinen Domee Shi, çok sayıda yetenekli isim bulunduğunu, yönetmen Zhang Yimou'nun Kahraman gibi filmlerini çok beğendiğini belirtti. Kahraman'daki görkemli manzaralar, parlak renkler ve duygusal hikâye, Domee Shi'de derin izlenim bıraktı.

Domee Shi, Çin sinemasının Hollywood'u kopyalamasının yanlış olduğunu, Çin kültürünün özelliğinin yansıtılmasının daha büyük önem taşıdığını vurguladı. Domee Shi, Çin'in Hollywood veya diğer ana trend film şirketlerinin anlatmasını zor kılan Çin özelliğini anlatan filmler çekerse, işte o zaman dünyadaki izleyicileri çekebileceğini ve onlara farklı bir deneyim sunabileceğini belirtiyor.

Domee Shi, Pixar animasyon stüdyosunun kendisine sağladığı destek için teşekkür etti.

Çin'in Chongqing kentinde dünyaya gelen Domee Shi, Toronto'da büyüdü. Kanada'nın Sheridan Fakültesi animasyon bölümünden mezun olan Domee Shi, 2011 yılının haziran ayında stayjer olarak Pixar'a girdi.

Bao, Pixar'ın bir Çin asıllı kadın yönetmenle çektiği ilk animasyon filmi olma niteliğinde.

Domee Shi, Bao filminde kendine ait izler de olduğunu söyledi. Anne ve babası, Domee Shi'nin büyüme sürecinde ona büyük ilgi ve sevgi göstermişti. Domee Shi, Bao'nun annesinin kendi annesinden ilham alarak yaratıldığını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor