Çin mutfağında robotlar

2019-03-11 18:47:35 CRI

Çin mutfağında robotlar

Çin geleneksel mutfağının belki de en meşhur yemeğin ateş kazanı (hotpot) olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten lezzetli bir hotpot için işinin ehli ustaların ve hünerli garsonların çalıştığı bir restorana gitmelisiniz.

Çin'de ünlü bir hotpot zinciri, bu rüyayı devrim niteliğinde bir atılımla eşsiz bir deneyime dönüştürdü. Çin'in başkenti Beijing'de robotların yemek malzemelerini hazırlayıp servis ettiği akıllı hotpot restoranı açıldığından bu yana geçen 6 aylık bir sürede restorana ilgi çığ gibi büyüdü. Restoranda akşamları yemek yemek için günler öncesinden rezervasyon yapmak gerekebiliyor.

0 ila 4 santigrat derece arasında olan akıllı bir yemek sıralama odasında sürekli çalışan 18 otomatik "makine kolu" bulunuyor. Robotlar her gün 8 bin tabağa kadar işlem yapabiliyorlar.

Hotpot lezzetinin sırrı sosları ve baharatlarından ileri geliyor. Atı çeşit baharat seviyesinden birini seçerken, müşteriler orta derecede baharatlı ve aşırı baharatlı güveç arasında seçim yapma ikilemiyle karşılaştıklarında lezzet danışmanları tavsiyelerde bulunuyor. En nihayetinde karar verildikten sonra, et suyu otomatik lezzet verici bir makine tarafından baharatlandırılır.

Müşteriler siparişlerini tabletlere verdikten 10 dakika sonra, altı adet garson robot etiket seçme teknolojisini kullanarak et ve sebzeleri masaya taşıyor. Her garson robot bir gece şarj edildikten sonra gün boyu çalışabiliyor.

Restoran iki farklı akıllı sistem tarafından yönetiliyor. Biri müşterilerin sipariş iptali, ek sipariş ve acil siparişlerle doğrudan başa çıkıyor, restoranın verilerini analiz ediyor, ekipmanın çalışma durumunu izliyor, yazılımın bakımını sağlıyor, yiyecek stokunu ve son kullanma tarihini kontrol ediyor. Diğer akıllı sistem ise restoranın su, elektrik ve gaz dahil olmak üzere enerji tüketimini hesaplayan ve analiz eden bir uygulama.

Akıllı hotpot restoranı yalnız değil

Çin'de açılan akıllı restoran sayısı artmaya devam ediyor. Çin'in e-ticaret devi JD, Kasım 2018'de Tianjin'deki akıllı Xcafe restoranını açmasından bu yana müşterilerin akıllı restorana olan ilgisi artmaya devam ediyor.

400 metrekarelik yemek salonu 100 kişiyi ağırlayabiliyor. Sipariş, pişirme, servis ve yemek malzemelerini kontrol etme işlemlerinin hepsi robotlar ve yapay zeka sistemiyle kolaylaştırıldı. Restoran mutfağında bir kişi beş robotu çalıştırıyor. Garson robotlar daha sonra masalara servis yapıyor. Yapay zeka, robot ve büyük verinin kullanıldığı restoran catering hizmetinin akıllı teknolojiyle birleştirme girişimi.

Çin'in catering endüstrisinin 2018'deki geliri 4,27 trilyon yuana (628 milyar $) yükselerek rekor kırdı. Ulusal İstatistik Bürosu'na göre, bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 9.5'lik bir artışa işaret ederek ülkenin toplam perakende tüketim mallarının yüzde 11.2'sini oluşturdu. Bu gelişme Çin'deki büyük catering sektörünün cesaret verici trendleri bir araya getirmesine ilham veriyor.

Çin'de akıllı restoranların catering endüstrisindeki personel maliyetindeki artış problemini çözmesi bekleniyor. Ayrıca akıllı restorandaki robotlar hızla öğrenip, sipariş sırasını karıştırmadıkları için sorunsuz bir hizmet sürdürüyorlar. Öyle görünüyor ki Çin'de robotlar dünyayı ele geçirmeyi akıllarına bile getirmiyor, bunun yerine insanlara daha fazla hizmet etmek için kendilerini geliştiriyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor